Fas: Gazeteci kürtajdan hapis cezası aldı, insan hakları örgütleri ‘karar siyasi’ dedi
Fas’ta bir gazeteci evlilik dışı ilişkide bulunma ve kürtaj yaptırma suçundan bir yıl hapis cezasına çarptırıldı.

28 yaşındaki Hacer Resuni evlilik dışı ilşki ve kürtaj iddialarını reddederken ülkedeki insan hakları savunucuları cezanın ‘siyasi’ nedenlerle verildiğini belirterek karara tepki gösterdi.
Devlet politikalarını eleştiren bağımsız bir gazete olan Ekber el-Yevm’de çalışan Resuni, aynı zamanda ülkede siyasi olarak etkin bir İslamcı hareket olan Birlik ve Reform Hareketi’nin eski lideri Ahmed Resuni’nin yeğeni.

Resuni’nin diğer amcası olan ve Ekber el-Yevm’in genel yayın yönetmeni olan Süleyman Resuni, devletin ailesi ve gazetesinden intikam almak için yeğenini hedef aldığını savundu.

Resuni 31 Ağustos’ta nişanlısı ile birlikte bir jinekoloğun muayenehanesinden çıkarken tutuklanmıştı. Mahkeme Resuni’nin nişanlısına da 1 yıl hapis cezası verirken doktoruna da yasadışı kürtaja olanak sağlamak ve kürtajı gerçekleştirmek suçundan iki yıl hapis ve ilaveten iki yıl da meslekten men cezası verdi. Doktorun asistanı ve bir hemşireye verilen cezalar ise ertelendi.
Resuni’nin avukatı Abdelmulla el-Maruri beraat beklediklerini ve karara şaşırdıklarını söyledi. Resuni ve nişanlısı mahkemede dini nikahla evlendiklerini ve resmi nikah için belgeleri hazırlama sürecinde olduklarını söyledi. Doktoru da Resuni’nin bir kan pıhtısının alınması için kliniğine geldiğini belirtti.

Resuni polisin tutuklama sırasında kendisini zorla doktor kontrolüne götürdüğünü, amcaları ve gazetedeki yazıları ile ilgili sorular sorduğunu vurguladı.

Fas İnsan Hakları Derneği, Resuni’nin rızası olmadan yapılan tıbbi kontrolün işkenceyle eş olduğunu açıkladı.

Mahkeme heyeti, usulsüzlük iddialarını reddederek tutuklamanın kanuni olduğunu ve Resuni’nin gazeteciliğiyle bir ilgisi olmadığını açıkladı.

Savcı da Resuni’nin ziyaret ettiği doktorun yasa dışı kürtaj yaptığı şüphesiyle polis gözetimi altında olduğunu söyledi.

Kaynak: euronews

İlgili haberler
Savaş sırasında kürtaj: Kadınlar Yemen’de yasaklar...

Taiz’de hastaneler, sağlık ocakları kapalı. Nüfusun yüzde 70’inin yaşadığı, doğum kontrol olanakları...

Dünyada kürtajın tarihi

Dünyada 73 ülkede serbest olan kürtaj, 68 ülkede ise yasak! Bu serbestliğin de yasağın da bir tarihi...

EKVADOR: Tecavüz nedeniyle kürtaja izin veren yasa...

Evrensel gazetesinden Elif Görgü’nün hazırladığı bu haftaki Dünya Turu bölümünde Latin Amerikalı kad...