Hintli kadın gazeteci hamileliği gerekçe gösterilerek istifaya zorlandı
Ranjita Rabha, hamile olduğu için verimli olamayacağı gerekçesiyle işten çıkarılmaya zorlandı.

Bir televizyon kanalında muhabirlik yapan Ranjita Rabha, hamile olduğu gerekçesiyle istifa etmeye zorlandı. Kanal yönetimi tarafından kendisinin verimli olamayacağını, kanalın daha aktif çalışanlara ihtiyacı olduğu söylendi.

Uluslararası Gazetecilik Federasyonu IFJ ve Toplumsal Cinsiyet Konseyi bu cinsiyetçi kararı kınayarak Rabha’yı derhal işe geri alması konusunda çağrıda bulundular. Hindistan Gazeteciler Birliği (IJU) kanal yönetiminin bu tutumunun ‘insanlık dışı’ olduğunu söyledi. Ayrıca Annelik Yasası’nın ihlal edildiğini ifade etti. IJU’nun ardından Hindistan Ulusal Kadın Komisyonu (NCW) 26 Mayıs günü yaptığı açıklamada “Anne olmak kadınların haklarından birisi ancak yakın zamanda Assam’dan gelen bu olayın kurumların hamile çalışanlarına karşı çifte standartlarını ortaya koyuyor” dedi.

NCW, “kanal yönetiminin hamile çalışanına karşı bu duyarsız tavrı” ile 1961 Annelik Yardım Yasası’nı ihlal ettiğini açıkladı. Komisyon, Prag News’den olaya ilişkin derhal geri adım atmasını talep etti. IFJ Toplumsal Cinsiyet Konseyi Yönlendirme Komitesi, iş yerinde eşitlik ve haysiyet ilkelerini açıkça ihlal eden ve Hindistan'ın kabul ettiği cinsiyet eşitliği ilkeleri konusunda ciddi endişeler yaratan bu cinsiyetçilik eylemini kınadığını açıkladı. Komite, gazeteci ve Hintli meslektaşlarıyla dayanışma içinde olduklarını ifade etti ve . Rabha'nın derhal işe geri alınması çağrısı yaptı.

Kaynak: Berivan BALKAY ifj.org'den Ekmek ve Gül için kısaltarak çevirmiştir. 

İlgili haberler
ABD’de eylemlerde Gazeteci Linda Tirado polis tara...

ABD’de George Floyd’un polis tarafından öldürülmesinin ardından başlayan eylemde Gazeteci Linda Tira...

Muğla’da öldürülen Zeynep Şenpınar için kadınlar t...

Muğla’da öldürülen Zeynep Şenpınar için düzenlenen televizyon programında sendika temsilcileri, üniv...

GÜNÜN KAVRAMI: Kızkardeşlik

Kız kardeşlik... Paylaşma ediminin de adıdır; öfkeyi, cesareti ve mücadeleyi paylaşma ediminin. Orta...