Hindistan’da tecavüze uğrayan kadınlara ‘bekaret testi’
Hindistan’da korkunç bir uygulama ortaya çıktı. Tecavüz mağduru kadının cinsel olarak aktif olup olmadığını belirlemek için bekaret testi yapılıyor.

İnsan Hakları Örgütü tarafından Hindistan’da yapılan bir araştırma tecavüze maruz kalan kadınların polise ve sağlık görevlilerine başvurduklarında korkunç bir uygulamaya maruz bırakıldıklarını ortaya çıkardı. “İki parmak testi” olarak adlandırılan uygulamaya göre; tecavüz mağduru kadının cinsel olarak aktif olup olmadığını belirlemek (yani bakire olup olmadığını anlamak) üzere doktorlar tarafından vajinalarının iki parmakla kontrol ediliyor. Hindistan, dünyada tecavüz suçunun en çok işlendiği ülkelerden biri ancak çoğu suç bildirilmediği için suçlular cezasız kalıyor ve adalet yerini bulmuyor.

2012 yılında Yeni Delhi’de bir otobüste toplu tecavüze uğradıktan sonra öldürülen genç bir kadının yaşadıklarından sonra tecavüz suçlarında ulusal bir öfke seli yaşanmış ve suçun engellenmesi için çeşitli yasal düzenlemeler yapılması talep edilmişti. İnsan Hakları İzleme Örgütü, 2012’den beri ne değiştiğini araştırdığı raporunda bildirimde bulunan kadınların “iki parmak testi” gibi bir uygulamayla karşı karşıya kalmasının suçun bildiriminin önünde ciddi engeller oluşturduğunu ortaya koydu.

“İki parmak testi” 2013 yılında yasaklanmıştı. 2014 yılında Hindistan Tıbbi Araştırmalar Konseyi tecavüz suçunun bulgularının ortaya çıkarılması için yeni yönergeler yayınlamıştı. Örgütün bir yetkilisinin verdiği demece göre bazı eyaletlerde polisler ve sağlık görevlileri hükümetin tecavüz suçunun kovuşturulmasına ilişkin öngördüğü tedbirleri bir kenara koyarak kendi bildikleri gibi hareket ediyorlar.

İlgili haberler
Hindistan’da bir kadına beşinci kez asit saldırısı

Her yıl yüzlerce kadının asit saldırısına uğradığı Hindistan’da daha önce 4 kez aynı kadına asitle s...

Hindistan’ın ebeleri ayakta!

Haziran’dan beri tamamı kadın olan yerel sağlık çalışanları büyük eylemler gerçekleştiriyor. Bu eyle...

Hindistan’da evlilik dahi olsa çocukla cinsel iliş...

Dünyada erken evlendirilen kız çocukları en çok Hindistan’da bulunuyor. Hindistan’da kız çocuklarını...


Sıradaki haber
Gevri Nine