GÜNÜN KAMPANYASI: Çocuklar satılık değil
İsveç Devlet Radyosu ve İsveç Devlet Televizyonu, insan ticaretine ve çocukların cinsel sömürüye maruz kalmasına karşı kampanya başlattı.

İsveç Devlet Radyosu ve İsveç Devlet Televizyonu, felaketlere uğrayanlara yardım amacıyla on yıl önce “Müzik Yardımı” adıyla başlattığı kampanyanın bu yılki temasını “Çocuklar satılık değil” olarak belirledi.
Müzik Yardımının hedefi İsveç toplumunu cinsel amaçlı çocuk ticareti konusunda aydınlatmak ve mağdur çocuklara maddi destek sağlamak. Temanın kamuoyuna duyurulması için yapılan açıklamada cinsel sömürü amacıyla yapılan çocuk ticaretinin milyarlarca doların kazanıldığı bir sanayiye dönüştüğüne ve her dakikada bir çocuğun satıldığına dikkat çekildi.
İnsan ticaretinin yasak olmasına rağmen yoğun bir şekilde sürdürdüğünü hatırlatan Müzik Yardımı, “Buna rağmen insan ticareti dünyanın en büyük ve örgütlü kriminal uğraşına dönüştü ve çocukların vücutları aranan bir ticaret metası oldu. Her yıl 2 milyon cinsel ticarette kullanılıyor. Birleşmiş Milletlerin rakamlarına göre sadece Hindistan’da 1.2 milyon çocuk cinsel sömürüye uğruyor. Örgütler bu rakamın daha fazla olduğunu söylüyor” dedi.

TOPLUMU AYDINLATMAK İÇİN YAPILIYOR
Toplumdaki tabular nedeniyle çocukların cinsel sömürüsünün gizlediğini belirtilen açıklamada mağdur çocukların ağır travmalar geçirdiği ve yaşam boyu olanların etkisinden kurtulamadıkları belirtildi.
Toplumu çocukların cinsel sömürüsü konusunda aydınlatma çalışmalarını başlatan Müzik Yardımı etkinliği 11-17 Aralık tarihlerinde İsveç’in kuzeyindeki Umeo ilinde yapılacak 6 gün sürecek bir yayınla sonlandıracak.
Üç program yapımcısı camdan yapılmış bir oda içerisinde müzik yayını yapacak. Dinleyici ve izleyicilerin istedikleri şarkı ve türküleri Müzik Yardımına yapılacak bağış karşılığında çalacak. 144 saat aralıksız süren etkinliğin tamamı İsveç Devlet Radyosunun P3 kanalında bir bölümü de İsveç Devlet Televizyonunda yayımlanacak.
Müzik Yardımı, geçtiğimiz yıl savaşın sürdüğü ülkelerdeki çocukların eğitimlerine katkıda bulunmak amacıyla kampanya başlatmış ve 49 milyon kron toplamayı başarmıştı.

İlgili haberler
GÜNÜN RAKAMI: İsveç'te tecavüz 5 yılda 2 katına çı...

Şiddete uğrayan kadınların sadece 5'te 1'inin polise başvurduğu göz önüne alındığında, her yıl binle...

GÜNÜN ŞARKISI: Alan bebek için...

Suriye'deki savaştan kaçarken küçücük cansız bedeni Ege kıyılarına vuran Alan Kurdi'yi hatırladınız...

GÜNÜN CESURU: Mülteci kampında doğdu, uçakla dünya...

Shaesta Waiz Dünya’nın çevresini tek başına uçan kadın pilot olmak için uçuşa başladı.

İsveç’te kadınlar ‘herkese doğumevi’ için yürüdü

İsveç’te binlerce kadın “İlk gelene değil herkese doğumevi” parolasıyla meydanlara çıktı. Kadınlar h...

GÜNÜN MÜCADELESİ: İstismara karşı ‘annelerin gücü’

Endonezya’da kadınlar İnternet’te çocuk istismarı fotoğrafları ve videoları paylaşan bir Facebook gr...

İsveç’te kadınlar savaşların son bulmasını istedi

21 Eylül Dünya Barış Günü dolayısıyla Stockholm’de eylem yapan kadınlar savaşların son bulmasını ist...