Güney Afrika: İşyerinde tacize karşı sendikalardan eylem
Güney Afrika Üniversitesi Okul Öncesi Eğitim Merkezinde çalışan Gugu Ncube, iş yerinde cinsel tacize maruz kaldı, işten atıldı. Eylem yapan Ncube’ye sendikalar da destek verdi.

Güney Afrika Üniversitesi Okul Öncesi Eğitim Merkezinde (UCECE) çalışan Gugu Ncube, cinsel tacize uğradığı merkezden haksız yere işten çıkarıldı. Bunun üzerine 29 Mart günü Pretoria’daki üniversitenin ana kampüsünde protesto eylemi gerçekleştirildi. IndustriALL bileşeni sendikalar, INWC-SA (Güney Afrika Ulusal Kadın Konseyi), Kimyasal Enerji Kağıt Baskı Ahşap ve Müttefik İşçileri Sendikası, Ulusal Maden İşçileri Sendikası, Güney Afrika Metal İşçileri Sendikası (NUMSA), Güney Afrika Giyim ve Tekstil İşçileri Sendikası ve Güney Amerika Birliği gibi kitle örgütlerinin destek verdiği eyleme Johannesburg, Pretoria ve Rustenburg’tan da yüzlerce kadın geldi.

Güney Afrika Üniversitesi (UNISA) ve UCECE yetkilileri, Ncube’nin dilekçesini aldı ve konuyla ilgili soruşturmaları yeniden açacaklarını ve 2 Nisan’da INWC-SA ile görüşeceklerini söyledi. NUMSA’nın İkinci Başkan Yardımcısı Ruth Ntlokose tarafından okunan dilekçede Ncube’un cinsel taciz ya da tecavüzden bir şekilde kurtulan tüm kadınlar gibi, istismara karşı cesur adım atmalarına rağmen sürekli itibarsızlaştırma, önemsizleştirme ve beklentilerin en aza indirilmesi gibi tutumlarla karşılaştığını ifade etti.

Güney Afrika hükümeti geçtiğimiz yıl cinsiyete dayalı şiddete ve kadın cinayetlerine karşı ulusal bir zirve toplamış ve yakın zamanda kadına yönelik şiddeti durdurmak için cinsel suçlar mahkemesi açmıştı.

İlgili haberler
Güney Afrika’da kadınlar asgari ücret artışının dı...

Ülkenin ilk evrensel asgari ücret uygulaması devreye girecek ama en çok ihtiyacı olanlara faydası az...

GÜNÜN DİKKATİ: Güney Afrika’da elmas madenlerinin...

Güney Afrika’nın kuzey kesimlerinde yer alan elmas madeni ocaklarında çalışan pek çok kadın cinsel i...

GÜNÜN BELLEĞİ: Güney Afrikalı kadınlardan ırkçılığ...

9 Ağustos 1956 günü, siyahların hareket özgürlüğünü kısıtlamayı amaçlayan geçiş yasalarının kaldırıl...