Göçmen Kadınlar Birliği barış için açıklama yaptı
Almanya Göçmen Kadınlar Birliği, İsrail'in Filistin'e yönelik saldırılarına dair sosyal medyada açıklama paylaştı. Açıklamada "herkesi barış ve halkların kardeşliğinden yana tutum almaya" davet etti.

Almanya Göçmen Kadınlar Birliği (GKB), Hamas'ın ve İsrail'in Filistin'e yönelik saldırısına dair "Halkların kardeşliği ve barış için" başlığı ile sosyal medyada bir açıklama yayınladı.

DÜŞMANLIĞIN KÖRÜKLENMESİ SORUNU ÇÖZMEYECEK

"Hamas'ın cani saldırılarına, İsrail'in bombalarla karşılık vermesi sonucu yaşananlar karşısında herkesi halkların kardeşliği ve barışı savunmaya çağırıyoruz." diye başlayan açıklamada düşmanlığın körüklenmesi ve halkların bir arada yaşamaya ilişkin taleplerinin görmezden gelinmesiyle sorunun çözülmeyeceği ifade edildi. Filistin halkının Hamas ile özdeşleştirilmesinden endişelendiklerini belirten GKB, İsrail'in yaptığı saldırılarla çocukları, kadınları, hastaneleri, sivil yerleşim yerlerini ve gazetecileri, insani yardım kuruluşlarını hedef edildiğini söyledi.

İSRAİLLİ İNSAN HAKLARI ÖRGÜTLERİ SALDIRIYI SAVAŞ SUÇU OLARAK TANIMLIYOR

Açıklamada, İsrailli insan hakları örgütü B"Teselem ve Tel-Aviv merkezli sağlık çalışanları örgütü İnsan Hakları İçin İsrailli Doktorlar'ın İsrail'in saldırılarının savaş suçu olduğunu açıkladığı söylendi. "Bu savaşın bedelini de siviller, kadınlar, çocuklar, gençler, yoksullar, hayvanlar, doğa ödüyor, daha da ödeyecek." diyen GKB, tüm devletleri saldırılara son verilmesini ve barış girişimlerine destek vermeye çağırdı. 

'HERKESİ BARIŞTAN YANA TUTUM ALMAYA .ÇAĞIRIYORUZ'

Almanya'da pek çok kişi ve kurumun İsrail ile dayanışma gösterdiğini belirten GKB, kendilerinin de İsrail halkı ile dayanışmadan yana olduklarını ancak aynı dayanışmanın Filistin halkının insanca yaşam talepleri için geçerli olduğunun altını çizdi. GKB bunun yanı sıra Almanya'da ablukaya ve saldırılara son verilmesini isteyen ve savaşa karşı çıkarak bölgede barış isteyen insanların ifade ve toplanma özgürlüğünün engellenmesine de karşı çıktığını vurgulayarak "Akan kanın durmasını, tüm insanların özgürlük içinde yalayabilmesi için mevcut politikalarda köklü bir değişiklik talep ediyor, herkesi barış ve halkların kardeşliğinden yana tutum almaya çağırıyoruz." dedi.

Açıklamanın tam metni: 

Görsel: Pixabay

Açıklama metni görseli: GKB'nın İnstagram hesabından alınmıştır.

İlgili haberler
Femmes Egalité: Filistinli kadınların dayanışmamız...

Fransa’da Femmes Egalité adlı kadın örgütü, “Filistinli kadınların ve halkın dayanışmamıza ihtiyacı...

Barış istiyoruz

Savaş ve savaşın sonuçlarını dünyanın her yerinde, her birimiz yaşıyoruz. Barış mücadelesinin önemi...

Filistin’de işgal yıllarında kadınlar, sınırları a...

Filistin’de kadın hareketi sınır ötesine de aşan bir süreçte ilerliyor. Lübnan Komünist Partisi'nden...