Fransa'da tecavüzden suçlu bulunan belediye başkanı görevine devam ediyor
Fransa'da tecavüzle suçlu bulunan bir belediye başkanının, hapishaneden görevini yürütmeye devam etmesine kadın örgütleri tepki gösterdi.

Fransa'nın Essonne şehrine bağlı Draveil bölgesinin belediye başkanı Georges Tron, belediyede bir personele tecavüz ve cinsel saldırıda bulunmaktan suçlu bulundu. Tron, iki yılı ertelenen beş yıl hapis cezası aldı. Suçlamaları reddeden Tron, Fransa Yüksek Mahkemesi'ne başvurdu.

The Guardian'da yer alan habere göre, hapishanedeki hücresinden görevini bırakmayı reddeden Tron, 30 bin kişilik kentin belediye başkanı olarak ekibiyle mektup aracılığıyla iletişim kurmaya devam ediyor.

Bu haftanın belediye konsey toplantısı, Tron'un ekibinin hapishaneden gelen, kentin bütçesiyle ilgili mektubu okumasıyla başladı. Muhalefet, bu duruma tepki gösterdi.

Muhalefet grubu Demokratik, Ekolojik ve Sosyal Dönüşüm'den Gabrielle Boeri-Charles, Tron'un artık kasabayı yönetecek "ahlaki yetkiye" sahip olmadığını söyledi.

Sokaklarda toplanan kadın hakları örgütleri de protesto düzenledi. Tron'un görevine devamını protesto eden kadınlar, istifa etmeyi reddetmesinin "skandal" ve "iğrenç" olduğunu söylediler.

  

Osez le Féminisme ve Avrupa İş Yerinde Kadınlara Yönelik Şiddete Karşı Derneği (AVFT), internet üzerinde de bir imza kampanyası başlatarak hükûmetten Tron'u görevden alacak bir karar çıkarmasını istiyor. Hükümlü ve hapsedilmiş bir tecavüzcünün bir kasaba ve yerel polis gücünden sorumlu kalmasının kabul edilemez olduğunu söylüyorlar. Kadına yönelik şiddete karşı bir kolektif olan Nous Toutes, bu hafta başbakan Jean Castex'e sordu: "Ne bekliyorsunuz?"

Bir süredir bu konuda adım atması beklenen hükûmet, Tron temyiz başvurusu yaptığı için harekete geçemeyeceğini belirtti.Geçen yıl Emmanuel Macron tarafından Adalet Bakanı olarak atanan yüksek profilli ceza savunma avukatı Ric Dupond-Moretti, hükümetin temyiz sürmekte olduğu için harekete geçemeyeceğini söyledi. Hükümetin devreye girmesini önermenin "sapkınlık" olduğunu söyledi.

Senatör Laurence Rossignol, 2018'de tecavüz davası ilk kez mahkemeye çıktığında Dupond-Moretti'nin Tron'un avukatı olduğuna dikkat çekti. Hükümetin Tron'u kaldırma yetkisine sahip olduğunu, ancak bunu yapmadığını söyledi.

Hakkında 2011 ve 2018'de suçlamalar yapılan Tron, 2020'de de belediye başkanı seçilmişti.

2018'deki ilk duruşmada Tron, 2007 ve 2010'da iki kadın personele tecavüz ve cinsel saldırıdan aklandı. Ancak bu yıl Şubat ayında yapılan temyiz davası, bir kadının suçlamalarını onayladı ve Tron'u hapse attı.

Şubat ayındaki suçlu kararın ardından belediye binası, istifa etmeyi reddettiğini ve hücresinden "masumiyetimi kanıtlamak için savaşacağını" söyleyen Tron adına bir basın açıklaması yaptı.

Fransa'da bu süreç güçlü siyasetçilerin suçlarına karşı harekete geçen kadınlar için bir sembol hâline geldi. Tron'a karşı ilk dava, eski IMF Başkanı Dominique Straus-Kahn'ın New York'ta bir kadına tecavüz girişiminde bulunması gerekçesiyle gözaltına alınmasından iki gün sonra iki kadının şikayetiyle açılmıştı.

Fotoğraf: GTFP(CC BY-SA 3.0)/Wikimedia Commons

İlgili haberler
GÜNÜN DİKKATİ: Fransa’da yükseköğrenim gören her 2...

Fransa’da yapılan bir araştırma yükseköğrenim gören 20 kadın öğrenciden birinin tecavüz mağduru, 10...

Fransa’da kadına yönelik şiddette yüzde 60 artış

Fransa’da aile içi ve kadına yönelik şiddet şikayetleri 2020 yılında 2019 yılına oranla yüzde 60 art...

Fransa’dan Güney Afrika’ya: Dünya‘da koronavirüs k...

Çin, Fransa, Almanya, Kolombiya, Güney Afrika, Finlandiya,İsrail… Dünya ülkelerinde kadınlar pandemi...