Fransa’da kadına yönelik şiddette yüzde 60 artış
Fransa’da aile içi ve kadına yönelik şiddet şikayetleri 2020 yılında 2019 yılına oranla yüzde 60 arttı.

Fransa’da aile içi ve kadına yönelik şiddette önemli oranda artış yaşandı. Şiddet şikayetinin yüzde 40’lık bir bölümü koronavirüs salgınının ilk evde kalma uygulaması döneminde gerçekleşti.  

 Vatandaşlık Bakan Delegesi Marlène Schiappa, bunu ekonomik ve sosyal krize bağlarken, “evde kal” uygulamasının ikinci döneminde ise cinsel, cinsiyetçi saldırıların yüzde 60 arttığını kaydetti.

 İkinci evde kal uygulamasının ilkine göre daha rahat olmasına rağmen, aile içi ve kadına yönelik şiddette artış olduğunu ifade eden Marlène, bu durumun çelişkili olduğunu sözlerine ekledi.

FRANSA’DA BİR YILDA ÖLDÜRÜLEN 111 KADININ ADI BAŞKENT DUVARLARINDA
Fransa’nın başkenti Paris’te, ülkedeki kadın cinayetlerine dikkat çekmek isteyen bir grup kadın, 2020 yılı boyunca öldürülen 111 kadının ismini başkentin duvarlarına astı. Euronews Türkçe’nin haberine göre, kadınlar “Ölünce duyulan sesimiz yaşarken duyulmuyor” ve “Affetmek yok, unutmak yok” yazılı pankartlar açtı, sloganlar attı.
Veriler, Fransa’da aile içi şiddetin ikinci karantina döneminde yüzde 60 oranında arttığını gösteriyor.
Birleşmiş Milletler rakamları da, şiddetteki artışın ülke veya kültür tanımadığının göstergesi. Sokağa çıkma kısıtlamaları ile beraber aile içi şiddet hatlarına başvurular Arjantin’de yüzde 25, Kıbrıs’ta yüzde 30, Singapur’da ise yüzde 33 arttı. Peru’da kaybolan kadınlardan Nijerya’da artan tecavüz olaylarına, dünyanın dört yanında kadınlar, karantinada şiddetle daha fazla burun buruna kaldı.
Temmuz ayında açıklanan BM verilerine göre salgının ilk 6 ayında cinsel şiddet vakalarının 31 milyon artacağı, tecavüzlerin 7 milyon istenmeyen gebelikle sonuçlanabileceği tahmin ediliyordu.

Kaynak: Jinnews, euronews

Fotoğraj: Jinnews


İlgili haberler
Fransa'da kadın cinayetleri yüzde 25 arttı!

Kadın cinayetlerinin sıklıkla gündeme geldiği Fransa'da 2019 yılında toplam 146 kadın cinayeti işlen...

Fransa’dan Güney Afrika’ya: Dünya‘da koronavirüs k...

Çin, Fransa, Almanya, Kolombiya, Güney Afrika, Finlandiya,İsrail… Dünya ülkelerinde kadınlar pandemi...

FRANSA: İşçi kadınlar en güvencesizler… En ağır be...

Fransa’da Özgürleşme ve Sosyal İlerleme için Kadın Eşitliği Örgütü Ulusal Komitesi, Koronavirüs salg...