Fransa'da kadın cinayetleri yüzde 25 arttı!
Kadın cinayetlerinin sıklıkla gündeme geldiği Fransa'da 2019 yılında toplam 146 kadın cinayeti işlendi.

Fransız hükümeti konuyla ilgili paylaştığı verilerde, 146'sı kadın, 27'si erkek toplam 173 kişinin partneri veya eski partneri tarafından öldürüldüğünü açıkladı. 

Euronews’in haberine göre 2019 yılında işlenen kadın cinayetlerinde bir önceki yıla göre yüzde 25'lik bir artış gözlendi.

Araştırmaya göre, cinayetlerin yüzde 76'sı mağdurun veya failin evinde gerçekleşti.

Fransa'da her yıl yaklaşık 220 bin kadın eski veya halihazırda ilişkide oldukları eşleri tarafından fiziksel veya cinsel şiddete maruz kalıyor.

FRANSA'DA KADINA ŞİDDET UYGULAYAN ERKEKLERE ELEKTRONİK BİLEKLİK TAKILACAK

Aile içi şiddete çözüm arayan Fransız hükümeti, sivil toplum örgütlerinin talepleri doğrultusunda ortaya çıkan yeni yasal düzenlemeleri hayata geçiriyor.

Ulusal Meclis'in ardından temmuz ayında Senato'nun da onayını alan yeni yasa, doktorlara şiddet kurbanlarına yardımcı olmak için mesleki sırlarını ifşa etme izni veriyor. Sağlık çalışanı, aile içi şiddete maruz kalan bir kişinin durumuna şahit olması durumunda, hastanın izni olmaksızın polis ya da savcıya bilgi verebilecek.

Yasa ayrıca, aile içi şiddetle mücadele için elektronik bileklik uygulamasını yaygınlaştırmayı hedefliyor.

Şiddet uygulayan erkeğe mahkeme kararıyla elektronik bileklik takılacak ve şiddet mağduru kadın bu kelepçe sayesinde cep telefonundan saldırganın yerini görebilecek. Amaç, saldırganın kadına yaklaşmasını engellemek.

Mahkeme kararıyla takılan bileklik, üzerindeki elektronik sistem sayesinde, yerini sürekli belli edebilecek. Potansiyel saldırgan kendisine izin verilen yaklaşma mesafesini aştığında, cep telefonuyla entegre çalışan sistem kadını uyaracak.

İlgili haberler
Flört şiddeti nedir?

Kadınlar için korkutucu bir deneyim! Korkmayın... Ama flört şiddetinin şiddete açılan kapılarından b...

Şiddete uğradığınızda neler yapabilirsiniz?

Şiddete uğrama ihtimaliniz varsa ya da şiddet dolu hayatınızı değiştirmek istersiniz ihtiyacınız ola...

Aile Bakanı’ndan müjde (1): Elektronik kelepçe gel...

Daha önce pek çok kez gündeme gelen elektronik kelepçe, toplumsal bir sorun olan ve eşitsizlikten be...