Fransa: ‘Kadına yönelik şiddete önlem alınsın, şiddete karşı bütçe artırılsın!’
Fransa'da kadınlar kadına yönelik şiddete karşı sokakları doldurdu, kadına yönelik şiddetle mücadeleye ayrılan bütçenin artırılmasını talep etti.

Fransa'da binlerce kişi şiddete son verilmesi çağrısında bulunmak için sokaklara döküldü. Fransa'da 2021'de 100'den fazla kadın partnerleri veya eski partnerleri tarafından öldürüldü. Cumartesi günü Fransa genelinde yapılan geniş çaplı protestolar, hükümeti kadına yönelik şiddeti önlemek için daha fazlasını yapmaya çağırdı.

Altmışın üzerinde kadın ve çocuk koruma derneği, sendika ve siyasi partinin destek verdiği protesto ile 20-27 Kasım tarihleri arasında Fransa'nın dört bir yanında düzenlenecek olan protestoların ilki yapılmış oldu.

Fransa'da yaklaşık olarak her üç günde bir, partneri veya eski partneri tarafından bir kadın öldürülüyor.

Sokağa çıkan kadınlar, Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ve hükümetine kadına yönelik şiddetin önlenmesi için yapılan harcamaları 360 milyon €'dan 1 milyar €'ya çıkarmaya çağırdı. Ayrıca aile içi istismara maruz kalan kadınlar için, sığınma evleri için daha fazla fon sağlanması çağrısında bulundular.

Fondation des Femmes tarafından Perşembe günü yayınlanan bir rapora göre, Fransa’da şu anda mağdurların yalnızca yaklaşık yüzde 40'ına sığınma evi teklif ediliyor ve yalnızca  yüzde 12'si yasal ve psikolojik destek alıyor.

Fotoğraf: Unsplash (Arşiv)

İlgili haberler
Fransa’da Katolik Kiliselerinde 70 yılda 216 bin ç...

CIASE, Fransa’da Katolik Kilisesi’ne bağlı kurumlarda 70 yıldır gerçekleşen cinsel istismarı raporla...

Fransa’da kadına yönelik şiddette yüzde 60 artış

Fransa’da aile içi ve kadına yönelik şiddet şikayetleri 2020 yılında 2019 yılına oranla yüzde 60 art...

Asgari yaşamlara mahkûm edilmek istemiyoruz!

25 Kasım’a kadar yapacağımız her iş, kadınlarla yaptığımız her buluşma, konuşacağımız her konu bu uz...