Fransa: Genç kadınlara ücretsiz doğum kontrol hapı
Fransa’da 25 yaşın altındaki kadınlar için hormonal korunma maliyetinin sağlık sigortası tarafından karşılanacak ve kadınlar doğum kontrol hapı için para ödemek zorunda kalmayacak.

Fransa’da 25 yaşın altındaki kadınlar artık doğum kontrol hapı için para ödemek zorunda kalmayacak. Sağlık Bakanı Olivier Véran perşembe günü Fransız kanalı France 2’de bu yaş grubu için hormonal korunma maliyetinin sağlık sigortası tarafından karşılanacağını duyurdu. Véran, “Giderek daha fazla genç kadın, mali nedenlerle doğum kontrolü yapamıyor” dedi. Bakana göre kadınlar 25 yaşına geldiğinde birçoğunun daha fazla geliri olacak. Yeni düzenleme yıllık yaklaşık 21 milyon avroya mal olacak. Şimdiye kadar, Fransa’da sadece reşit olmayanlar ücretsiz doğum kontrol hapı alabiliyordu.

Geçen yıldan beri ise Fransa’da 15 yaşın altındaki kızlar da doğum kontrol hapını ücretsiz alabiliyor. O zamana kadar hükümete göre, her yıl 12 ila 14 yaş arası ortalama 1000 kız hamile kalıyor bunların 770’i hamileliği sonlandırıyordu.

Görsel: Pixabay

İlgili haberler
Kadınlar, Kovid-19 sürecinde doğum kontrol hapları...

Koronavirüs salgını süresince doğum kontrol haplarına ulaşım zorlaştı. Buna bağlı olarak 900 bin ist...

Doğum kontrolü ve kadınlar

Erdoğan’ın ‘Aile Şurasında’ öfkeyle söz ettiği ‘doğum kontrolü’ nedir, kadınlar nasıl yöntemleri ned...

GÜNÜN ARAŞTIRMASI: Erkekler için doğum kontrol hap...

Bilim insanları erkekler için doğum kontrol hapı geliştiriyor. Öneli bir yok kat edilen araştırmalar...