Çeçenistan’da boşanmış çiftleri zorla birleştirme programı
Çeçenistan Lideri Ramazan Kadirov, “boşanmış çiftleri birleştirme programı” başlattı. Gerekçe ise “ülkedeki birçok problemin parçalanmış aile yapısından kaynaklanması” imiş.

Çeçenistan lideri Ramazan Kadirov, ülkede yaşanan birçok sorunun parçalanmış ailelerden kaynaklandığını ileri sürerek “boşanmış eşleri zorla birleştirme programı” başlattı.
Eski kocalarıyla barıştırılan kadınlar Rusya Federasyonu yasalarına aykırı olmasına rağmen ikinci eş olarak da aileye dönebiliyor. Haziran ayında başkent Grozni’de bir konuşma yapan Ramazan Kadirov, “Boşanmış veya ayrı yaşayan aile çocukları eninde sonunda eşkıya veya terörist oluyor. Bunun önüne aileleri birleştirerek geçmemiz şart” demişti.


948 AİLE BİRLEŞTİRİLDİ
Kadirov’un konuşmasının ardından başta Grozni olmak üzere ülke genelinde “Aile Uyum Komisyonları” kuruldu. Çeçen televizyonunun verdiği bilgiye göre, proje başladığından bu yana 948 aile birleştirildi.
Grozni’deki Aile Uyum Komisyonu Başkanı Resul Uspanov, “Önce yerel yönetimler bölgelerinde boşanmış çiftleri tespit ederek listeleri hazırlıyor. Komisyon taraflara yeniden birleşmeleri telkininde bulunuyor. Tabi 2-3 yıl ayrı yaşayan ve bu arada erkeğin yeniden evlendiği çiftler de oluyor. Bu gibi durumlarda hele ortada çocuk da var ise eski eş yeni aileye ikinci eş olarak geri alınıyor” dedi.DAHA ÖNCE DE KUMA VE ÇOCUK YAŞTA EVLİLİK SKANDALI YAŞANMIŞTI
Çeçen lider Kadirov 2015 yılında da bir çocuğun kuma olarak evlendirilmesine onay vererek gündeme gelmişti. Rusya yasalarına 18 yaşından küçüklerin evlenmesi ve çok eşlilik yasak. Ancak Rusya kanunlarıyla yönetilen Çeçenistan’da Kadirov, 47 yaşındaki polis şefinin 17 yaşındaki bir kız çocuğuyla evlenmek istemesine yasalara rağmen onay vermiş ve Çeçenistan halkını düğüne davet etmişti.
Ramzan Kadirov’a yakın olan polis şefi Nazhuda Guchigova, lise sınavında gördüğü Luise Goylabiyeva ve ailesini tehditle evliliğe zorlamış ve olay ortaya çıktıktan sonra Rusya’da tepki çekmişti. Olay sonrası Kadirov Instagram hesabından aralarında büyük yaş farkı bulunan ünlü çiftlerin fotoğraflarını paylaşarak Guchigova’ya destek vermişti. Kadirov mesajında, ünlü Rus yazar Aleksandr Puşkin’den de alıntı yaparak “Tüm yaşlar için aşk” demişti.
Tartışmalar sürerken Kadirov düğün için gelinin 18 yaşına basmasının beklenmeyeceğini duyurmuştu.

İlgili haberler
GÜNÜN İYİ HABERİ: Almanya’da çocuk evlilikleri res...

Almanya’da küçük yaşta evliliği yasaklayan yasa mecliste kabul edildi. Yasa, son yıllarda savaştan k...

New York’ta çocuk yaşta evlilikleri durdurmaya bir...

ABD’de hala 27 eyalette, eğer mahkeme izin verirse yaş sınırı belirlenmeden çocuk evliliklere izin v...

Çocuk evliliklere tepkiyi azaltan ne?

Araştırmalar, erken yaşta evlilikleri onaylayanların son 3 yılda inanılmaz oranlarda arttığını göste...