BM temsilcisi: Afganistan’da kadınlar korku içinde yaşıyor
BM Kadın Birimi Temsilcisi: Afganistan’da Taliban’ın kadınlar konusundaki tavrının hâlâ açık olmaması yüzünden ülkede kadınlar korku içinde yaşıyor.

Afganistan’daki Birleşmiş Milletler (BM) Kadın Birimi Temsilcisi Alison Davidian, Taliban’ın kadınlar konusundaki tavrının hâlâ açık olmaması yüzünden bu ülkede insanların “inanılmaz bir şekilde korku” içinde yaşadıklarını söyledi.

Euronews’in haberine göre, Afganistan’daki kadın haklarının her gün kötüleştiği yolunda raporlar geldiğini aktaran Davidian, kadınların erkek bir akraba olmadan dışarı çıkmalarının engellendiği, bazı vilayetlerde kadınların iş bırakmaya zorlandığı, şiddetten kaçan kadınların sığındıkları evlerin hedef gösterildiği, insan hakları savunucuları için kurulan ‘güvenli evlerin’ tamamen dolduğunu söyledi.

New York’ta basına konuşan Davidian, “Taliban’ın kadın hakları konusundaki tavrının açık olmaması inanılmaz bir şekilde korku yarattı ve bu korku bütün ülkeye yayıldı” dedi. Taliban’ın 1990’lı yıllarda yönetimi ele geçirdiği zamanki anıların canlandığını hatırlatan BM temsilcisi, “Kadın ve kızların anlaşılır bir şekilde korku içinde yaşadığı” uyarısında bulundu. Taliban, Afganistan’da yönetimi ele geçirdiğinde şeriata uygun bir şekilde kadın haklarına saygı göstereceği vaadinde bulunmuştu.

KADIN İŞLERİ BAKANLIĞI KALDIRILDI

Afganistan’da 1996 ila 2001 yıllarında Taliban yönetiminde kadınların çalışması, okula gitmesi yasaklanırken, dışarıya bir erkek akraba eşliğinde ve burka giyme koşuluyla çıkmalarına izin verilmişti. Taliban’ın yeni kurulan hükümette kadınlara yer vermemesiyle ilgili olarak BM Temsilcisi Davidian, “Taliban, yaptığı duyuruyla dünyaya kapsayıcı ve müreffeh bir toplum inşa etme konusunda kararlı olduğunu gösterme fırsatını kaçırdı” ifadesini kullandı.

Diğer yandan Taliban’ın Afganistan’a hakim olmasından sonra ülkeyi terk ederek Birleşik Arap Emirlikleri’ne (BAE) sığınan Eski Cumhurbaşkanı Eşref Gani Twitter’dan yaptığı açıklamada, “Kabil’den ayrılmak hayatımın en zor kararıydı” ifadesini kullanarak, üzgün olduğunu belirtti.

Fotoğraf: Mariam Alimi/ MA

İlgili haberler
Afganistanlı Devrimci Kadınlar Derneği RAWA: Burad...

RAWA: ‘Düşmanımız ortak. Afgan kadınlar ve dünyanın geri kalanındaki diğer kadınlar, Afganistan’da k...

Afganistan’ın gör dediği

Gerçek özgürlük ve nihai kurtuluş yerli ve göçmen kadınların antiemperyalist mücadelede onları ezenl...

Afgan kadınlar hakları için sokağa çıktı: Korkmayı...

Taliban’ın yönetimi ele geçirmesiyle birlikte seslerini duyuramaz olan Afgan kadınlar, Harat’ta yapt...