Belarus'ta her 4 kadından biri şiddet mağduru
Belarus'ta her 4 kadından birinin yaşamları boyunca şiddete maruz kaldığı belirlenirken, 15 yaşından küçük kız çocuklarının yüzde 2.8'inin ise cinsel şiddete uğradığı belirtildi.

Belarus'ta yapılan araştırmalar, ülkedeki kadına yönelik şiddetin boyutunu ortaya koydu. Birleşmiş Milletler Toplumsal Cinsiyet Eşitliği ve Kadının Güçlendirilmesi Birimi (UN Women), Belarus'un aile içi şiddete karşı açtığı sığınma evleri başta olmak üzere ekonomik ve psikososyal desteklerin yeterli olmadığını kaydederken, pek çok kadının “toplum tarafından damgalanma” endişesi ve devletin çocuklarını kendilerinden alacağı korkusuyla şiddete uğradıklarında dahi şikayetçi olmadıklarını aktardı.

Belarus'a ilişkin istatistiklerin sınırlı olduğuna vurgu yapan UN Women, her 4 Belaruslu kadından 1'inin yaşamları boyunca şiddete maruz kaldığını, 15 yaşından küçük kız çocuklarından yüzde 2,8'inin ise cinsel şiddete uğradığını kaydetti. Ülkede kadına yönelik cinsel şiddet vakalarının yüzde 17.8'inin ise aile üyeleri tarafından gerçekleştirildiği belirtildi.

Birleşmiş Milletler Avrupa Ekonomik Komisyonu'nun (UNECE) Belarus özelinde Cinsiyet Eşitliği ve Kadınların Güçlendirilmesine ilişkin Pekin Deklarasyonu ve Eylem Platformu'nun Uygulanmasına yönelik incelemede ise, rakamların şeffaf olmamakla birlikte ülkede yalnızca 2019 yılında 7 bin 700 aile içi şiddet vakası kaydedildiği belirtildi. Sabit geliri olmayan 18-25 yaş arasındaki kadınların insan kaçakçıları tarafından mağdur edildiğine dikkat çekilen incelemede, son 5 yılda 593 kadının insan kaçakçılarının hedefi olduğu aktarıldı. UNECE, söz konusu mağdurlardan 122'sinin ise 18 yaşın altında olduğunu kaydetti.

9 AYDA 166 KADIN ÖLDÜRÜLDÜ

Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Yüksek Komiserliği (UNHCR) de, Belarus'ta aile içi şiddetin yaygın bir sorun olmaya devam ettiğini aktardı. 2018 yılında Ocak-Ekim ayları arasında 115 kadının aile içi şiddet sonucu hayatını kaybettiğini belirten UNHCR, yine aynı dönemde 51 kadının da cinsel şiddet nedeniyle yaşamını yitirdiğini bildirdi.

Fotoğraf: Olya Shnarkevich/Unsplash

İlgili haberler
İstanbul Sözleşmesi neden birçok ülkede hedefte?*

İstanbul Sözleşmesi, son zamanlarda Türkiye, Polonya, Macaristan, Bulgaristan ve Slovakya gibi ülkel...

Estonya'da her üç kadından biri şiddet kurbanı

Pandeminin yaygınlaşmasından sonra Estonya'da kadına yönelik şiddetin arttığı ve her üç kadından bir...

Polonya Meclisinde İstanbul Sözleşmesi'nden çekilm...

Polonya Parlamentosunun alt meclisi, ülkenin İstanbul Sözleşmesi’nden ayrılıp ayrılmayacağını belirl...