Arjantin'de kürtajın sınırlandırılmasını kaldırmaya yönelik tasarı Meclis’ten geçti
Arjantin'de, kürtajın tecavüz vakası ya da anne hayatının tehlikede olmasıyla sınırlandırılmasını kaldırmaya yönelik tasarının Meclis'ten geçmesi kutlamalarla karşılandı.

Arjantin'de, kürtajın tecavüz vakası ya da anne hayatının tehlikede olmasıyla sınırlandırılmasını kaldırmaya yönelik tasarının Meclis'ten geçmesi, Kongre önünde kamp kuran kadın hakları savunucuları tarafından sevinç gözyaşlarıyla ve kutlamalarla karşılandı. Ancak yasalaşması için Senato onayı da gerekiyor.
Arjantin’de kürtaja sadece tecavüz durumunda veya annenin sağlığı hamilelik nedeniyle risk altındaysa izin veriliyor. Meclis, Perşembe gününden Cuma sabahına kadar 20 saat tartıştıktan sonra kürtajın tecavüz vakası ya da anne hayatının tehlikede olmasıyla sınırlandırılmasını kaldırmaya yönelik tasarıyı geçirdi.

 

14. haftaya dek gebeliğin sonlandırılmasına izin veren yasa tasarısı, Kongre'nin alt kanadı Meclis'te perşembeden cuma sabahına dek süren tartışmaların ardından 6 çekimser ve 117 hayır oyuna karşı 131 evet oyuyla kabul edildi. Kadın hakları savunucuları da kürtaj hakkını savunanların simgesi yeşil eşarpları eşliğinde Kongre önünde kamp kurdular.

  

Serbest, güvenli ve yasal kürtaj hakkı talep eden binlerce kadın, Meclis'teki tartışma ve oylamayı dev ekranlardan takip edip sonuç karşısında gözyaşları içinde birbirlerine sarıldı.

 
 

14. haftaya dek gebeliğin sonlandırılmasına izin verilmesi girişimine paralel bir tasarı, hamileliğini devam ettirmek isteyen ama ağır ekonomik ve toplumsal sıkıntılarla mücadele eden kadınlara yardım edilmesini öngörüyor. Bunun için ayrı oylama düzenlenecek.

 

Kaynak: Sputnik, BBC
Fotoğraf: Protoplasma K/Flickr (CC BY-SA 2.0)

İlgili haberler
Arjantin, kadınları merdiven altına mahkum etti

Arjantin Senatosu, hamileliğin ilk 14 haftası içinde kürtajı yasallaştıracak yasa tasarısını reddett...

Arjantinli kadınlar kürtaj karşıtı kiliseyi protes...

Arjantin'de Katolik Kilisesi'nin kürtaj karşıtı tutumunu protesto eden binlerce kadın kiliseden çıkm...

GÜNÜN DAYANIŞMASI: Arjantinli kadınlardan İstanbul...

Arjantin'den ISADORA (Mücadele İçerisindeki Kadınlar: Sosyalist Sol ve bağımsızlar) üyesi kadınlarda...