Apple çalışanları taciz ve eşitsizliklere karşı #AppleToo kampanyası başlattı
Apple çalışanları #AppleToo sloganı altında işyerindeki kötü muamele, taciz ve eşitsizliklere karşı yeni bir kampanya başlattı.

Apple çalışanları #AppleToo sloganı altında işyerindeki kötü muamele, taciz ve eşitsizliklere karşı yeni bir kampanya başlattı. Çalışanlar kampanya için açtıkları web sitesi üzerinden yaptıkları açıklamada Apple’ın kamuoyunun gözetiminden uzun zamandır kaçındığını hatırlatarak Apple’ın gizlilik kültürünün başta tarihsel olarak marjinalize edilmiş guruplara ait bireyler olmak üzere pek çok çalışan açısından aşılması mümkün olmayan bir bariyer oluşturduğunu vurguluyor. İşyerindeki adaletsizlikler konusunda hesap verilmesi taleplerinin; talepte bulunanların işyerinde izolasyonu ve taleplerinden şüphe etmelerini sağlamaya yönelik manipülasyonlarla sonuçlandığını belirten çalışanlar şirket içi mekanizmaları tükettiklerini de hatırlatarak çalışanları işyerinde yaşadıkları adaletsizlikleri site üzerinden paylaşmaya çağırıyor.

İsmini MeToo hareketine atıfla oluşturan kampanya Apple’ın 1997 ile 2002 yılları arasında kullandığı meşhur “farklı düşün” sloganını hatırlatıp “Artık farklı düşünmenin zamanının geldiğini” vurgulayarak Apple’da gerçek bir değişim ve eşit haklar için bir araya gelinmesi ve örgütlenme çağrısında bulunuyor.

Logo: Apple


İlgili haberler
Google kadınlara düşük ücret mi veriyor?

Eşit ücret yasasına uyduğunu iddia eden Google’da kadınlar erkeklere göre daha düşük ücret ve tazmin...

Yüzlerce Google çalışanı cinsel tacize karşı iş bı...

Dünya genelinde yüzlerce Google çalışanı, şirket yöneticilerinin cinsel tacize karşı cinsiyetçi, ırk...

Sınırların Ötesinde: Eşitsizlik sınır tanımıyor

Eşit ücret hakkı için açılan davalar, bir gecede kapanan fabrikalar, darbeyle artan şiddet… İngilter...