Almanya’da kürtaj karşıtlarının yürüyüşüne protesto: ‘Benim bedenim, benim seçimim’
Almanya’da kürtaj karşıtlarının yürüyüşüne karşı kadınlar bir araya gelerek eylem yaptı.

Berlin'de her yıl olduğu gibi bu yıl da 19 Eylül'de Hristiyan kökten dinciler ve sağcı gruplar tarafından kürtajın yasaklanmasının istendiği "Yaşam Yürüyüşü" yapıldı. Organizatör "Bundesverband Lebensrecht/Yaşam Hakkı Birliği"ne göre eyleme 3 binden fazla insan katıldı. 

Üzerlerinde "İsa Seni Seviyor" tişörtleri olan orta sınıf aileler, rahibeler ve bazı tanınmış Naziler kürtajın tümüyle yasaklanmasından yana pankart ve dövizlerle toplandılar. Aralarında AfD'li politikacı Beatrix von Storch da vardı. Partisi gösteriye katılma çağrısında bulundu. CDU/CSU partilerinin iki erkek milletvekili de mitinge katılarak desteklerini gösterdiler.

Bu gösteri 2002'den beri yapılıyor ve her Eylül Almanya'nın her yerinden Berlin'e çağrı yapılıyor.


Kürtajın serbest bırakılmasından yana olan kadın grupları da karşı eylem organize ettiler.

Brandenburg Kapısı'nın diğer tarafından yüksek sesli müzik ve protesto sloganlarıyla kürtajın serbest bırakılmasını isteyenler toplandı ve Cinsel Karar Verme Hakkı (Benim bedenim benim kararım) İttifakı'nın karşı protestosu yapıldı.

Etkinliğin sloganı ise “Yaşamak-Sevmek-Kendi Kararıyla" idi. İttifak, dokuz yıldır cinsel olarak kendi kaderini tayin hakkı, farklı yaşam planları için ve "Yaşam Yürüyüşü"ne karşı etkinlikler düzenliyor.

Bu yıl da gökkuşağı bayrakları ve parlak boyanmış pankartlar sergilendi. Kürsüde ceza kanunun 218. paragrafının kaldırılması istendi. Bu paragrafla 150 yıldan beri kürtaj suç haline getirilmekte. Yaklaşık 1000 kişinin katıldığı Pariser Platz mitingine ek olarak başka protestolar da yapıldı. Queer feminist ittifakı "What the Fuck" birkaç miting düzenledi ve "Queerpferdchen" grubu tarafından düzenlenen bir gösteride 300 kişi Berlin-Mitte'de yürüdü.

Ara sokaklarda grupların yolları kesişti. “Benim Bedenim, Benim Seçimim - Sesini Yükselt" sloganlarına kürtaj karşıtlarının bazılarının verdiği cevap kahverengi haçları protestoculara yöneltmek oldu. Yürüyüşün kenarında bir adam iki genç kadına: “Vücudun Tanrı'ya ait. Tövbe et” diye seslendi.

“Kürtaj temel haktır, nerede olursa olsun. Kim olursa olsun. Neden olursa olsun" diyen Benim Bedenim Benim Seçimim ittifakı 28 Eylül'deki uluslararası "Güvenli Kürtaj Günü"nde Almanya'nın her yanında eylemler gerçekleştirecek.

İlgili haberler
Dünyada kürtajın tarihi

Dünyada 73 ülkede serbest olan kürtaj, 68 ülkede ise yasak! Bu serbestliğin de yasağın da bir tarihi...

Türkiye'de kürtajın tarihi

Türkiye'de 27 Mayıs 1983'te kürtaj yasal hale geldi. Aradan geçen 34 yılda kürtaj konusunda neler ya...

Almanya’da, doktora ‘kürtaj reklamı’ cezası

Almanya’da, internet sitesine kürtaj süreciyle ilgili bir tanıtım yerleştiren jinekolog Kristina Hae...