Seçim 2023
Almanya’da kürtaj hizmeti veren doktorlar kriminalize ediliyor
Avrupa ve dünyanın birçok yerinde kürtaj hakkına saldırılar var. Almanya’da da kadın doktorlarının kürtaj konusunda internet sayfalarında ya da el ilanlarıyla bilgilendirme yapmasına ceza yağıyor.

Almanya’da kadın doktorlarının kürtaj konusunda internet sayfalarında ya da el ilanlarıyla bilgilendirme yapması, reklam muamelesi görerek yasaklanmış durumda. Bunu düzenleyen ceza kanunun 219 a paragrafı Nazi döneminden beri varlığını sürdürüyor. Almanya’da kürtaj, tıp eğitiminin bir parçası da değil.

Doktor Natascha Nicklaus ve Doktor Nora Szasz’a ait internet sayfasında muayenelerinde sunulan hizmetler sütununda 'kürtaj' da yer alıyordu. Kürtaj karşıtları, söz konusu doktorlar hakkında "kürtaja özendirmek ve kürtaj reklamı yapmak" gibi gerekçelerle suç duyurusunda bulundu. Her iki doktor 29 Ağustos’da Kassel’da mahkeme önüne çıktılar. Henüz karar verilmedi.
Bu, Almanya’da "kürtajı teşvik etmek ve kürtaj reklamı" iddiasıyla yapılan ilk mahkeme değildi. Doktor Kristina Hänel, geçen sene aynı iddialarla 6 bin Euro para cezası aldı. Gießen Eyalet Mahkemesinde dava Eylül ayı içerisinde yeniden görülecek. Bir sene önce davaya bakan kadın hakim, doktora verdiği para cezası kararını "toplum, kürtajın normal karşılanmasını" istemiyor diyerek gerekçelendirmişti.

Doktor Kristina Hänel, savunmasında kadınlara kürtaj olanağından söz etmenin kürtaj reklamı sayıldığı tek Avrupa ülkesinin Almanya olduğunu söylemiş ve "burada yargılanan kadın haklarıdır ve söz konusu olan kadın bedeni üzerinde kurulan iktidardır. Ben de yaşam hakkının savunulmasından" yanayım demişti.


Doktor Kristina Hänel

Doktor Kristina Hänel’in verdiği bilgilere göre dünya genelinde geçen sene içerisinde 56 milyon kürtaj yapılmış. Bu kürtajların sadece 30 milyonu sağlıklı koşullarda vuku bulmuş. Sağlıksız koşullarda yapılan kürtajlarda 50 bin kadın yaşamını yitirmiş. Çağdışı 219 a paragrafını eleştiren Hänel, "yaptığım iş ahlaksız değil. Kürtaja karar vermiş kadınların, aldıkları bu kararı yaşamlarını yitirmeden gerçekleştirmelerine yardımcı oluyorum. Doktorların bu şekilde kriminalize edilmesini doğru bulmuyorum. Kadınlar, kürtaj için bir doktor aradıklarında internetten bizi bulabilmeliler" dedi.

Kürtaj çerçevesinde dönen tartışmada, AfD gibi gerici partiler, "yaşam hakkını savunmak", "Holocaust’dan sonra en kötü suç" gibi gerekçelerle kürtaj hizmetini sunan doktorlara "katil“ suçlamasında bulunuyorlar.

Doktor Natascha Nicklaus ve Doktor Nora Szasz’ın mahkemeleri sürerken, Mahkeme önünde kadın hakları savunucuları gösteri yaptı. SPD milletvekilleri Ulrike Alex ve Lisa Gnadl’in Sosyal Bakanlığa verdiği soruşturma çerçevesinde yapılan açıklamada Hessen’de kürtajın geçen sene içerisinde artış gösterdiği söylendi.

2016 yılında Hessen’de 7 bin 984, 2017 yılında 8 bin 321 kürtaj yapılmış. 8 bin 321 kürtajdan 342’si cinsel saldırı sonucu gerçekleşen hamileliklerde yapılmış. Geriye kalanı ise sosyal nedenlerden dolayı kadınların kendi kararlarıyla ve yasal çerçevede gerçekleşmiş. Koalisyon görüşmelerinde kürtaj yasasının kaldırılmayacağı ama yasanın düzeltileceği belirtiliyor.

İlgili haberler
İrlanda’dan Latin Amerika’ya kürtaj mücadelesi

Arjantin’de Ulusal Kongre kürtajın yasallaşması yasa teklifini az bir farkla da olsa reddetti. Ancak...

İrlanda’da Kürtaj Yasağı işte böyle bir mücadeleyl...

İrlanda’da yasal kürtaj hakkı için mücadele eden kadınlar: ‘Biz kürtajı değil, toplumdaki köklü deği...

Kadınların bitmeyen mücadelesi: Dünyada kürtaj pol...

‘Kadınlar, her halükarda istenmeyen gebeliklerini sonlandırıyorlar. Üstelik, bunu artık tehlikeli yö...