Avrupa’da kadınlar arasında aşırı sağa ilgi artıyor
Friedrich Ebert Vakfı’nın (FES) yeni bir raporuna göre, Avrupa’da aşırı sağ partilere oy veren kadınların oranı giderek artıyor.

Kadınlar arasında klasik rol paylaşımını pekiştirmek, kadını eve bağlamak arzusundaki aşırı sağ partilere ilgi duyanların sayısı artıyor. Alman Sosyal Demokrat Partisi (SPD)’ne yakın Friedrich Ebert Vakfı tarafından yaptırılan bir araştırmada Almanya, Fransa, Yunanistan, Polonya, İsveç ve Macaristan'da tam olarak kimlerin bu türden partilere neden oy verdiği incelendi. Raporun ortaya çıkardığı sonuç ezber bozucu: Aşırı sağın daha çok erkekler arasında destek gördüğü inancı gerçeği yansıtmıyor.

Araştırmada Almanya'nın doğu eyaletlerinde kadınların yüzde 17'sinin AfD'yi seçtiği, batı eyaletlerinde de bu oranın yüzde 8'i bulduğu belirtiliyor. Polonya'da ise iktidardaki milliyetçi-muhafazakar Adalet ve Hukuk Partisi (PiS) kadınların yüzde 40'ı tarafından seçilmiş. Bu oran erkeklerden de yüksek.

KADINLARA NASIL ERİŞİYORLAR?
FES’in “Kadınların Zaferi” adlı araştırmasının yayımcısı Elisa Gutsche, araştırma yapılan birçok ülkede aşırı sağcıların sosyal güvenlik yasaları üzerinden kadın seçmenlere ulaştığını aktarıyor. Gutsche, çocuk yardımının artırılması, doğan çocuklara ek destek ve nüfus politikası kapsamında benzeri vaatlerin etkili olduğunu belirtiyor. Örneğin Polonya'da iktidardaki PiS başlattığı bir uygulama ile ikinci çocuktan itibaren her aileye çocuk başına 18 yaşına gelene kadar ayda yaklaşık 120 euro devlet yardımı öngörüyor.

Almanya'da ise AfD Almanların doğum yapmasını teşvik etmek amacıyla "Çocuklara hoş geldin kültürü”nü savunuyor ve göçmenlere yönelik hoş geldin kültürüne alternatif sunmaya çalışıyor. Özellikle Almanya'da da sosyal konuların belirleyici olduğu, kadın AfD seçmenlerinin, gelecek korkusu ve emeklilik dönemine ilişkin endişeleri nedeniyle oy verdiği gözleniyor. AfD, toplumdaki erkek şiddetini de sanki göçmenlerin gelmesiyle başlamış gibi göstererek kadınları aldatarak da oy topluyor.

KADINLARIN TOPLUMSAL KONUMLARI ETKILI
Araştırma sonunda açıklanan rapor, kadınların yabancı düşmanlığı ve İslam'a eleştirel bakış konusunda erkeklerden daha eğilimli olduğunu gösteriyor. Kadının toplumdaki yerinin bunun nedenlerinden biri olduğuna dikkat çeken Gutsche, erkek egemen toplumlarda kadınların az ücret verilen işlerde çalıştığını, yaşlılıkta yoksulluk sorununun kadınlarda daha çok görüldüğünü belirterek "Kanımca, kadınlar, toplumun daha çok alt basamaklarında oldukları için, buradaki sığınmacılarla, göçmenlerle daha yoğun bir şekilde rekabet içindeler. Bu nedenle göçü azaltacaklarını vaadeden partilere oy veriyorlar ” diyor.

Kaynak: Yeni Hayat


İlgili haberler
Avrupa’da aşırı sağ partilerin yeni yüzü: kadınlar

Açıkça yabancı düşmanlığı yapıyorlar, kadınların geleneksel rollerine övgüler diziyorlar, korkuya oy...

Kadınların bitmeyen mücadelesi: Dünyada kürtaj pol...

‘Kadınlar, her halükarda istenmeyen gebeliklerini sonlandırıyorlar. Üstelik, bunu artık tehlikeli yö...

Almanya’da kürtaj hizmeti veren doktorlar kriminal...

Avrupa ve dünyanın birçok yerinde kürtaj hakkına saldırılar var. Almanya’da da kadın doktorlarının k...