Afganistan’ın ilk kadın yönetmeni Saba Sahar silahlı saldırıda vuruldu
Afganistan’ın en tanınmış aktrislerinden, yapımcı ve ilk kadın yönetmen Saba Sahar başkent Kabil’de vuruldu.

BBC muhabiri Yalda Hakim, Twitter'da yaptığı paylaşımda, işe giderken saldırıya uğrayan Sahar'ın hastanede tedavi altında olduğunu söyledi. Saldırıda Sahar'ın kendisi dışında koruması ve şoförü de yaralandı. 

ULUSLARARASI AF ÖGÜTÜ TEPKİ GÖSTERDİ

Uluslararası Af Örgütü, ülkenin en ünlü tiyatro ve film oyuncularından biri olan Saba Sahar'a yapılan saldırıyı kınadı ve gazeteciler ile insan hakları çalışanlarının korunması çağrısı yaptı.

Örgüt, Twitter’da yaptığı paylaşımda şöyle dedi:

“İnsan hakları savunucularına, siyasi aktivistlere, gazetecilere ve film aktörlerine yönelik saldırı ve suikastlerdeki artış çok endişe verici. Bu saldırılar ciddi şekilde soruşturulmalı ve failler cezalandırılmalıdır. Yetkililer tehdit altında olanları korumalıdır.”

GÜÇLÜ KADIN ROLLERİNİ CANLANDIRIYORDU

Saba Film Enstitüsü'nün kurucusu olan sanatçı bugüne kadar üç bağımsız filmin de yönetmenliğini üstlendi. Komiser Amanullah isimli 24 bölümlük dizinin yönetmen koltuğunda oturan Sahar, dizide aynı zamanda başrolü de oynadı. Cesur ve dürüst bir kadın polis karakterini oynayan Sahar, erkeklerin dünyasında terörle mücadele ediyordu.

Taliban, savaş ağaları veya uyuşturucu baronları gibi “kötü adamlara” karşı adalet ve dürüstlük için ayakta duran kadın rollerini canlandıran başarılı oyuncu bir tür süper kahraman rolüne sahip.

KORUMASI OLMADAN EVDEN ÇIKMIYORDU

Daha önce İngiliz Guardian gazetesine verdiği bir röportajda “Afgan kadınlarının erkeklerin yaptığı her şeyi yapabileceğini göstermek istiyorum” diyen Sahar şöyle devam etmişti:

“Kızlarını ve eşlerini eve kapatan muhafazakarlara kızlarının ve eşlerinin eğitim almalarının, biraz para kazanmalarının, Afganistan'ın yeniden inşasına yardım etmeleri için onların dışarı çıkmalarına izin vermelerinin ne kadar önemli olduğunu göstermek istiyorum.”

Aynı röportajda bu isteklerin bir bedelinin olduğunu da belirten ünlü aktrist şunları söylemişti:

“Ancak örnek olarak yaşamanın bir bedeli vardır. Her sabah evden çıktığımda ölebileceğimi biliyorum, ailemi bir daha asla göremeyebilirim”

Birkaç yıl önce telefon yoluyla ölüm tehditleri aldığını söyleyen Sahar “Sevdiklerime veda etmemi söylediler çünkü yakında ölebilirim” demişti Sahar aynı röportajda artık tabancası ve silahlı koruması olmadan evden asla çıkmadığını da dile getirmişti.

Kaynak: BBC Türkçe, Bianet


İlgili haberler
Fransa'da kadın cinayetleri yüzde 25 arttı!

Kadın cinayetlerinin sıklıkla gündeme geldiği Fransa'da 2019 yılında toplam 146 kadın cinayeti işlen...

Danimarka’da kadın ve gençlik örgütleri ‘Rıza Yasa...

‘Rıza yasası’ taraflardan birinin rıza göstermediği cinsel eylemi ‘tecavüz’ sayıyor, ancak bu yasa D...

Polonya’dan Türkiye’ye bir mücadele köprüsü

Polonya’daki İstanbul Sözleşmesi protestolarının organizatörlerinden Marta Lempart, Sözleşmeyle ilgi...