ABD'de üç fabrikada binlerce otomotiv işçisi greve çıktı
ABD'de General Motors, Stellantis ve Ford fabrikalarında 12 binden fazla işçi, toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde sonuç alınmaması üzerine greve çıktı.

Toplu iş sözleşmesi müzakerelerinden sonuç alınamayınca ABD'de Ford’un da aralarında bulunduğu binlerce otomotiv işçisi greve gitti. ABD'nin üç büyük otomotiv şirketi General Motors, Stellantis ve Ford fabrikalarında 12 binden fazla işçi greve çıktı.

ÜÇ BÜYÜKLERDE AYNI ANDA GREV

Birleşik Otomobil İşçileri Sendikası (United Auto Workers) sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı açıklamada, toplu iş sözleşmesi müzakerelerinde sürenin dolması üzerine ABD'nin üç büyük otomotiv firması General Motors, Ford ve Stellantis'in üç fabrikasında grevin başladığını duyurdu. DW Türkçe'nin aktardığına göre, UAW Başkanı Shawn Fain sözleşmelerin süresinin gece yarısı sona ermesinden iki saat önce yaptığı web yayınında, "Bu gece, tarihimizde ilk kez, Üç Büyükler'in üçünde de aynı anda greve gideceğiz" demişti.

Fain sendikanın her şirketin bir fabrikasında greve gideceğini söyledi. Buna göre General Motors'un Wentzville Missouri'deki, Stellantis'in Toledo, Ohio'daki ve Ford'un Wayne, Michigan'daki son montaj ve boya işlemleri tesislerinde işçiler iş bıraktı. UAW yaklaşık 150 bin işçiyi temsil ediyor. İş bırakan işçi sayısı ise 12 bin 700 olarak ifade ediliyor.

SENDİKA YÜZDE 36'LIK ZAM İSTİYOR

Sendikayla otomobil şirketleri arasındaki anlaşmazlığın başında ücret artışı konusunda anlaşmazlık geliyor. General Motors Perşembe günü pazarlıklarda daha önce yüzde 18 olarak önerdiği ücret artışını yüzde 20'ye yükseltmişti. Ford yüzde 20'lik bir ücret zammı önerirken Stellantis'in teklifi yüzde 17,5 düzeyinde. Birleşik Otomobil İşçileri Sendikası ise hayat pahalılığıyla baş edebilmek için dört yıla yayılan en az yüzde 36'lık ücret artışı talep ediyor.

Anlaşmazlık yaşanan bir diğer konu da alt kademelerdeki geçici ya da kıdemsiz çalışanların ücret ve sosyal haklarının iyileştirilmesi. Şu anda saat başına en yüksek ücret 31 dolarken bu işçilerin kazançları saat başına 22 dolara kadar düşük olabiliyor. ABD Başkanı Joe Biden perşembe akşamı Birleşik Otomobil İşçileri Sendikası Başkanı Fain ve 3 büyük otomobil şirketinin yöneticileriyle süren müzakerelerle ilgili görüşmüştü.

‘PARAMIZIN YETMEYECEĞİ ARABAYI BİZ ÜRETİYORUZ!’

Chicago’da WSWS'ye konuşan 11 yıllık Ford işçisi kadın, "Bu tesiste biz çalışıyoruz. Bize CEO’ların aldığı paralardan verin! Paramızın bile yetmeyeceği bir araba üretiyoruz. Ücret artışı, emekli maaşının iadesini istiyorum" dedi.

Fotoğraf: United Auto Workers (UAW)

İlgili haberler
Bu iş yerinde grev var: Corning grevinde kadın işç...

Kablo üretimi yapan Corning fabrikasında Lastik-İş üyesi işçiler toplu sözleşme talepleri için grevd...

Ford Otosan işçisi yazdı: Türk Metal’in TİS taslağ...

‘Kadının k’sinin olmadığı bu taslak kabul edilemez’ diyen Ford Otosan’da çalışan kadın işçi, metal i...

Ford işçisi kadın: Koç Holdinge inanalım mı?

‘Kadına yönelik şiddet insan hakları ihlalidir, sözleşme önemlidir’ diyen Koç Holdinge soralım: Kend...