12 yıllık mücadele kazanımla sonuçlandı!
Güney Kore’de demiryolu işçisi kadınların 12 yıllık mücadelesi kazanımla sonuçlandı. 2006 yılında greve giden kadınlar, 4526 gün boyunca mücadele etti ve kazandı!

Güney Kore’de “hızlı tren” projesinde iki yıllık “sözleşmeli” olarak işe alınan kadınlar “İki yılın sonunda kadrolu olacaksınız” vaadi yerine getirilmeyince mücadeleye atıldılar, birçok mücadele biçimine başvurdular. Yılmadılar, 12 yıl sonra kazandılar.

2004 yılında Güney Kore “Ulusal hızlı treni KTX”i başlattı. KTX, kadın personel alacağını duyurdu. 20’li yaşlardaki ve çoğu üniversite mezunu 5000 kadından 351’i işe alındı. İki yıllık geçici sözleşmeler yapıldı.


Kadınlara, iki yılın sonunda “düzenli” çalışanlar olacağı söylendi. Fakat bir yıl sonra hükümet bir özelleştirme programı başlattı. Bu kez kadınlara “kalıcı olarak kiralık oldukları” söylendi.
“Sürekli” ve “Düzensiz” işçi statüsü kalıcılaştırılmak istendi.


2006 yılında erkek ve kadın işçiler özelleştirme programına tepki olarak greve çıktı. 4 gün sonra erkek personel işe geri döndü. Kadınlar mücadeleye “devam” dediler.


Grevci kadın işçiler, mitingler, oturma eylemleri, yürüyüşler, çadır eylemleri ve daha pek çok mücadele yöntemine başvurdular. 2006 yılında grevci kadınlardan biri kızına “Üzgün olduğunu” belirten bir not bırakarak intihar etti. Arkadaşları onu hiç unutmadılar. Bunun öfkesiyle de mücadelelerine devam ettiler.


Öte yandan kadın işçiler bu süreç zarfında mahkemeye gitti. 2008’de dava açtılar. 2009’da da davayı kazandılar. Ancak KORAIL (Kore Demiryolları Kurumu) kararı temyiz etti. 2011 yılında, temyiz aşamasında kadın işçiler yine kazandı. KORAIL kararı tekrar temyiz etti. 2015 yılında, “Yüksek Mahkeme” KORAIL lehine karar verdi. Ama kadınlar bu karara sessiz kalmadı. 2015’ten bu yana kadın işçiler, protesto gösterilerini ve eylemlerini sürdürürken, “Yüksek Mahkeme”nin hukuksuzluğunu teşhir ettiler. Mahkemenin bir üyesinin eski cumhurbaşkanı Park Geun-hye ile işbirliği yaptığı, KORAIL lehine de karar verilirken yapılan usülsüzlükler açığa çıktı.


Bununla birlikte, mücadeleci kadınlar “Yüksek Mahkeme”yi işgal etmekle tehdit etti. İki ay sonra KORAIL boyun eğdi.

12 yıl sonra, kadınlar zafer kazandı! Kore Demiryolları Kurumu KORAIL, bütün işçileri yeniden işe alacaklarını ilan etmek zorunda kaldı.

Kaynak: Yasanacakdunya.org

İlgili haberler
GÜNÜN ZAFERİ: Tunuslu kadınların şiddet yasası kaz...

Her iki kadından birinin şiddete maruz kaldığı Tunus’ta kadınların mücadelesiyle parlamento, kadına...

GÜNÜN KAZANIMI: Hindistan'ın ebelerinin ücretlerin...

Hindistan'da Haziran başından beri hem sağlık sisteminin düzeltilmesi hem de çalışma koşullarının iy...

GÜNÜN KAZANIMI: Temizlik işçilerinin 45 günlük gre...

Paris tren istasyonlarında çalışan temizlikçiler 45 günlük grev sonrası işverene diz çöktürdüler. He...