GÜNÜN YÖNETMENİ: Marie Luisa Bemberg
Arjantinli film ve tiyatro senaristi Marie Luisa Bemberg’in tüm eserleri kadınlarla ilgiliydi.

Marie Luisa Bemberg 1922’de Arjantin’de dünyaya geldi. Çocukluk ve ergenlik döneminde uzak akrabaları Victoria Ocampo’nun yazılarına hayran kaldı. 1945’te Mimar Carlos Miguens ile evlendi. Dört çocukları oldu, 1952’de eşinden ayrıldı. Kendini tamamen sinemaya vermeden önce tiyatro yönetmeni olarak çalıştı ve 1968’de Teatro del Globo’yu kurdu. 1970’lerde Union Feministas Argentinas/Arjantin Feministler Birliğine katıldı. Bu arada film rejisörlerine senaryolar yazmaya başladı. 1981’de ilk uzun metrajlı filmini yayımladı. “Momentos”, mutsuz evli, çocuksuz peyzaj mimarı Lucía’nın kendisi gibi evli ve ondan 15 yaş genç olan Nicholas arasındaki aşk hikayesini, bir sonraki projesi, “Kimseye Ait Değilim”, kocasının yıllardır onu aldattığını öğrenen bir kadının dramını anlatır. 

Bemberg, en ünlü filmini 1984 yılında En İyi Yabancı Dil Film kategorisinde Oscar Ödülü’ne aday gösterilen ve Arjantin’de iki milyon izlenmeyle gişe rekoru kıran “Camila - Kız ve Rahip” filmini yarattı. Film Rahip Ladislao Gutierrez ile bir ilişkisi olduğu öğrenilince 1847’de Arjantin’de bir skandal yaratan Camila O’Gorman hakkındaydı. Rahibe dokunulmazken Camila O’Gorman bu ‘suçtan’ dolayı idam edildi.


ABD-Arjantin ortak yapımı film Bayan Mary’nin Acıları’nın prömiyeri 1986’da yapıldı. Film, 1938’de Arjantin’de büyük toprak sahibi bir ailede eğitmen olarak çalışan 40 yaşındaki İngiliz bir kadın hakkındaydı ve Julie Christie tarafından canlandırıldı.

Bemberg’in “Ben, Herkesin En Değersizi” filmi ise Meksikalı yazar Octavio Paz’ın “Sor Juana Ines de la Cruz/İnanç Tuzakları” kitabına dayanıyor. 17. yüzyılda yaşayan önce sarayda nedime olarak çalışan, daha sonra edebiyat ve bilim okumak için manastıra giden Meksikalı Juana Inés de la Cruz’un hayatını anlatan film, Venedik Film Festivali’nde övüldü ve 1990 Oscar Ödülleri’nde En İyi Yabancı Dil Film kategorisinde aday gösterildi. Son filmi 1993’te çektiği Arjantin-İtalyan ortak yapımı romantik komedi “Bu Konu Üzerine Konuşmak İstemiyorum” oldu. Bemberg, 1995 yılında kanserden yaşamını yitirdi.

İlgili haberler
GÜNÜN KADINI: Annie Jump Cannon

En az 300 değişken yıldız keşfeden Annie Jump Cannon ile tanışın…

GÜNÜN KADINI: Irkçılıkla mücadelenin inatçı sesi J...

‘Siyah İnci’, ırkçılıkla mücadelenin inatçı sesi, kadın özgürlüğünün danstaki yansıması Josephine Ba...

GÜNÜN KADINI: Marlen Haushofer

Avusturyalı Yazar Marlen Haushofer eserlerini mutfak masasının üzerinde yazdı, yaşadığı dönemde kadı...