GÜNÜN YARIŞMASI: Uzaya kim gidecek?
Almanya ilk kadın astronotunu uzaya göndermeye hazırlanıyor. 400 aday arasından seçilen Insa ve Nicola'dan hangisi gidebilecek, meraktayız.

Almanya’da düzenlenen Almanya’nın ilk kadın astronotu olma yarışında sona geliniyor. Insa Thiele-Eich ve Nicola Baumann Almanya’nın uzaya giden ilk kadın astronotu olmaya adaylar. Deutsche Welle’nin haberine göre Uluslararası Uzay İstasyonunda 10 gün geçirebilmek için sıkı bir eğitimden geçen kadınlar, testlerde de başarı sağlayarak 400 aday arasından seçildiler. Insa ve Nicola’dan yalnızca biri uzaya gidebilecek.

Bu haber, her gün kötü bir yaşanmışlıkla gündeme gelen kadınların bir başarı hikayesiyle konu olması açısından güzel de, yıl olmuş 2018 Almanya’nın 'uzaya bir kadın astronot gönderme' konusunun daha yeni gündeme gelmesi epey can sıkıcı aslında. İnsanın "günaydın" diyesi geliyor.

Bu arada bir dipnot verelim: Sovyetler Birliğinde kadınlar taa 55 yıl önce uzaya adım atmışlardı. 16 Haziran 1963’de Sovyet kozmonot Valentina Vladimirovna Tereşkova dünyada uzaya çıkan ilk kadın ve ilk sivil oldu. Valentina uzayda, Dünya’nın yörüngesinde 48 tur atarak yaklaşık 3 gün geçirdi. Üstelik tek kadın da olmadı.

Valentina’dan sonra da 28 Temmuz 1984’te yani bundan 34 yıl önce yine Sovyet kozmonot Svetlena Savitskaya, uzayda yürüyüş yapan ilk kadın olarak adını tarihe yazdırdı. Svetlena, 3 saat 35 dakika boyunca uzay gemisi dışında hayatta kaldı.

İlgili haberler
GÜNÜN BELLEĞİ: Uzayda ilk kez yürüyen bir kadın -...

35 yıl önce bugün 1984 yılında bir kadın uzayda ilk kez yürüyüş yaptı. 3 saat 35 dakika boyunca uzay...

GÜNÜN FOTOĞRAFI: Uzaya roket yollayan Hindistanlı...

Hindistan Uzay Araştırmaları Kurumunun Mars'a roket yollayan muhteşem kadın ekibini gördünüz mü?

Adları yıldızlarda yazılı kadınlar

Yıldızlara, yaşadığımız evrene dair bugün bildiklerimizde kadınların büyük payı olduğunu biliyor muy...