GÜNÜN BELLEĞİ: Uzayda ilk kez yürüyen bir kadın - Svetlana Savitskaya
35 yıl önce bugün 1984 yılında bir kadın uzayda ilk kez yürüyüş yaptı. 3 saat 35 dakika boyunca uzay gemisi dışında hayatta kalan Sovyet kadın kozmonotu Svetlana Savitskaya’nın başarısıydı bu.

Dünyada karşılaşılan ilk şeydi bir kadın kozmonotun uzaya gidip orada saatlerce yürümesi ve hayatta kalması. Tarihsel bir olaydı. Bu sebeple de hala konuşulur: ‘Uzayda yürüyüş yapan ilk kadın Svetlana Savitskaya.’
Svetlana Savitskaya’nın anlattığına göre bu uzay yürüyüşü kendisinin isteği üzerine gerçekleştirildi. Svetlana Savitskaya araştırıcı kozmonot olarak 1982'de yaptığı ilk uzay uçuşundan sonra, uzay yürüyüşü yapabileceğine kanaat getirdi.

GENÇLİKTEN GELEN HAYAL
Savitskaya, ta gençliğinden uzay uçuşu yapmayı hayal ediyordu. Bunun için de havacılık sporu ile uğraşmaya başlamıştı. Yaklaşık 10 yıl içinde Sovyetler Birliği akrobasi karmasının üyesi olmuştu. 1970'te Savitskaya pistonlu uçaklarla akrobasi yarışlarında dünyada birinci sırayı tutmuş, paraşütle grup halinde atlamada 3 dünya rekorunu ve jet uçakları ile uçuşlarda 18 rekor kırmıştır. Moskova’daki Havacılık enstitüsünü bitirdikten sonra öğretmen pilot olarak, sonra da deneme pilotu olarak çalıştı ve “MiG-21”, “Mig-25”, "Su-7” ve “İl-28” modeli uçakları denedi. 1980'de Svetlana Savitskaya kozmonotlar ekibine alınmıştır. Hayatı başarılarla dolu bir kadın olan Svetlana Savitskaya uzaya seyahat eden ikinci kadındı.


BAŞARILAR DEVAM ETTİ
Svetlana Savitskaya uzay yürüyüşünü ekibin komutanı Vladimir Canibekov ile birlikte yaptı. Bu, uzay uçuşu sırasında gerçekleştirilmesi planlanan en önemli denemeydi. Savitskaya kendisine verilen tüm görevleri yerine getirdi.
İki kez Sovyetler Birliği Kahramanı ünvanına layık görülen Sovyet kozmonotu Svetlana Savitskaya Rusya parlamentosunun Alt Kanadına bağlı Savunma Komitesinin üyesi ve Sovyetler Birliği Kahramanları Derneği başkan yardımcısı olarak politik ve toplumsal faaliyetlerle uğraştı.
Ayrıca galakside iki küçük asteroide de Svetlana Savitskaya adı verildi.

İlgili haberler
GÜNÜN BELLEĞİ: Artyuşina Kadın Komünü

Yüzyılların getirdiği alışkanlıklarla toplumsal yapıların değişimi o kadar kolay olmuyor. Sovyet Rus...

GÜNÜN BELLEĞİ: Caroline, Susannah, Millicent ve bi...

Evliliklerinde yaşadığı eşitsizliğin ve şiddetin cana tak ettiği durumda mücadeleyi, dayanışmayı seç...