GÜNÜN UYGULAMASI: Kadın gazeteciler için ‘Jsafe’
Kullanıcılar, JSafe uygulamasını kullanarak resmi bir şikayette bulunabilirler. Bu bir tehdit, taciz ve benzeri herhangi bir şikayet olabilir. Koalisyon konuyu takip etmeye başlar.

Gazetecilikte Kadın Koalisyonu, yeni uygulaması olan JSafe’in test sürümü için kullanıcıları, uygulamayı test etmeye davet ediyor. Bir yıldan fazla zamandır süren beyin fırtınası ve geliştirme çalışmalarının ardından, uygulama şimdi beta testi için kullanılabilir.

Uygulamayı indirmek için TIKLAYIN

TEST AŞAMASINDA
JSafe, dünyanın dört bir yanındaki gazetecileri, özellikle kadın gazetecileri hedef kitlesi olarak belirleyen bir uygulamadır. Kullanıcılar, JSafe uygulamasını kullanarak resmi bir şikayette bulunabilirler.

Bu bir tehdit, güvenlik endişesi, taciz ve benzeri herhangi bir şikayet olabilir. Ardından Koalisyon konuyu takip etmeye başlar. Uygulama, Gazetecilikte Kadın Koalisyonu ve Missouri Üniversitesi Reynolds Gazetecilik Enstitüsü işbirliği sonucunda geliştirildi.

Uygulama test aşamasını geçtikten sonra Gazetecilikte Kadın Koalisyonu tarafından yönetiliyor.

Koalisyon’un kurucusu Kiran Nazish uygulamanın önemini şu şekilde vurguluyor:

“Geçen yıl, kadın gazetecilerin mesleklerini icra ederken karşılaştıkları tehditleri belgelemeye çalıştık. Kadın muhabirlerden çok fazla geri dönüş aldık ve meslektaşlarımıza destek olmak için elimizden gelenin en iyisini yapmaya devam ediyoruz. Bu uygulama ile bir ihlali, tehdidi, tacizi raporlamak ve gerektiğinde yardım edebilmek için haber merkezlerinde, sahada, kısacası her yerde çalışan her kadın gazeteciye önemli bir araç sunabileceğimizi umuyoruz. Bu uygulamanın, kadın gazetecileri doğrudan bir destek sistemine dahil ederek güçlendirmesini amaçlıyoruz.”

Uygulamanın beta test sürümü basit ve kullanıcı dostu bir arayüze sahip. Uygulamanın test aşamasında kişiler, uygulamada kolayca gezinebilir, bir şikayet veya kendilerine yönelik bir tehdit bildirebilir ve bir sorun hakkında daha fazla ayrıntı paylaşmak için Koalisyona e-posta gönderebilirler.

Beta test uzmanlarının yardımıyla Gazetecilikte Kadın Koalisyonu, lansmandan önce JSafe’in kullanılabilirliğini ve teknik çalışmalarını geliştirmeyi amaçlıyor.

Bu yüzden uygulamayı test etmek için daha geniş kitlelere ulaşmak büyük önem taşıyor. Uygulama şu anda yalnızca iOS kullanıcıları tarafından test edilmek üzere mevcut, ancak kısa süre içerisinde Android kullanıcıları tarafından da kullanılabilmesi için çalışmalar devam ediyor.

Kaynak: Bianet


İlgili haberler
GÜNÜN UYGULAMALARI: Mobil sağlık hattı kadınları h...

Her gün en az 800 kadının doğum ve gebelikten kaynaklı önlenebilir sebeplerle öldüğünü biliyor muydu...

GÜNÜN UYGULAMASI: Çocuk istismarı görüntülerini te...

Google, çocuk istismarı görüntülerini tespit eden bir yapay zeka (AI) geliştirdiğini ve ücretsiz ola...

TGS kadın gazetecilere kitap gönderdi

Türkiye Gazeteciler Sendikası Kadın ve LGBTİ Komisyonu tutuklu kadın gazetecilerle dayanışmak için b...