GÜNÜN UYGULAMASI: Çocuk istismarı görüntülerini tespit eden yapay zeka
Google, çocuk istismarı görüntülerini tespit eden bir yapay zeka (AI) geliştirdiğini ve ücretsiz olarak kullanıma sunacağını açıkladı.

Google, hafta başında yaptığı açıklamayla çocuklara cinsel istismar görüntülerinin çevrimiçi yayılmasına karşı mücadele etmek için yeni bir yapay zeka (AI) teknolojisinin geliştirildiğini açıkladı. Geliştirilen bu teknolojinin çocuk cinsel istismarı materyalini (CSAM) çevrimiçi olarak tespit etmek için derin sinir ağları kullandığı belirtildi.

ÜCRETSİZ OLARAK KULLANIMA SUNULACAK
Google geliştirdiği bu yapay zeka teknolojisini bir API aracılığı ile sivil toplum kuruluşları ve diğer teknoloji şirketleri de dahil olmak üzere tüm endüstri ortaklarına ücretsiz olarak sunulacağını açıkladı. Google Mühendislik Lideri Nikola Todorovic ve Ürün Yöneticisi Abhi Chaudhuri, şirketin resmi blog sitesinde: “İnterneti çocukların istismar edildiği içerikleri yaymak için bir araç olarak kullanmak, hayal edilebilecek en kötü suistimallerden biri” ifadelerini kullanırken, Google’ın yeni teknolojisinin bunun önüne geçeceğini düşündüklerini belirtiyorlar.

Yeni görüntülerin hızlı bir şekilde tanımlanmasının, bugün cinsel istismara uğrayan çocukların tespit edilmesini kolaylaştıracağını belirten yetkililer, bu şekilde gittikçe artan suistimallerin önüne geçilebileceği görüşündeler. Google, İnternet temelli yardım kuruluşu olan İnternet İzleme Vakfı, Teknoloji Koalisyonu ve WePROTECT Küresel İttifakı ve diğer STK örgütleri de dahil olmak üzere çevrimiçi çocuklara yönelik cinsel istismarla mücadelede için işbirliği yaptığını da belirtelim.

İlgili haberler
GÜNÜN UYGULAMALARI: Mobil sağlık hattı kadınları h...

Her gün en az 800 kadının doğum ve gebelikten kaynaklı önlenebilir sebeplerle öldüğünü biliyor muydu...

GÜNÜN UYGULAMASI: Taciz haritası çizen mobil uygul...

Kamusal alanda yaşanan taciz olaylarının anında bildirilebildiği bir mobil uygulama olan NINA kadınl...

‘Bayan hastaya bayan sağlıkçı’ uygulamasına tepki:...

Sağlık Bakanlığı Müsteşarı’nın kadın hastalara kadın sağlık görevlisi ‘müjde’sine SES’ten yanıt geld...