GÜNÜN TALEBİ: Kadınlar siyasette eşit temsiliyet istiyor
HDP Ankara Milletvekili Filiz Kerestecioğlu, kadınların siyasette eşit temsilinin önündeki engellerin kaldırılması için mecliste Araştırma Komisyonu kurulmasını önerdi.

HDP (Halkların Demokratik Partisi) Ankara Milletvekili Filiz Kerestecioğlu, kadınların siyasette eşit temsilinin önündeki engellerin kaldırılması amacıyla bir Araştırma Komisyonu kurulması istemiyle Meclis’e Araştırma Önergesi sundu.

Kerestecioğlu araştırma önergesinde kadınların ne parlamentoda ne de yerel yönetimlerde erkeklerle eşit oranda yer almadığına dikkat çekerek “Erkek egemenliği, kadınların emeğine el koyarak karar alma süreçlerine katılmaları için gerekli zamanı ellerinden aldığı gibi kadınları sistematik biçimde siyasetten de dışlıyor. Siyaset yapabilmek için yeterli zamandan ve kaynaktan yoksun oldukları için kadınların siyasete katılımı daha zor. Bu zorluğun yanında, kadınların siyasette temsil edilmesi siyasi partilerin hiyerarşik ilişkileri nedeniyle de engelleniyor. Oysa, kadınların söz ve karar süreçlerine doğrudan ve etkin katılması, toplumun ve siyasetin demokratikleşmesi açısından olmazsa olmazıdır” dedi.

PARTİLER KADIN ADAY TEMSİLİYETİNDE SINIFTA KALDI
2019 yerel seçimlerinde de temsilde eşitsizliğin devam ettiğini söyleyen Kerestecioğlu, AKP’nin açıkladığı 1297 adaydan sadece 24’ünün kadın ve bunun yüzde 1,25’lik bir orana denk düştüğünü dile getirdi. Tüzüğünde kadınlara yüzde 33 oranında temsil hakkı tanıyan, CHP’nin de açıkladığı kadın aday sayısısının 44 ve bu rakamın açıklanan 842 adayın yüzde 5,23’ünü oluşturduğunu aktardı.

Bazı yerlerde aday göstermeyen MHP’nin açıkladığı verilere göre de 750 adaydan sadece 14’ü kadın.

Bugüne kadar 122 aday açıklayan İYİ Parti’nin ise 5 kadın adayı bulunuyor.

Saadet Partisi de sadece 2 kadın aday açıkladı.

HDP’nin ise açıklanan adaylarının yarısı kadın oldu.

EŞİT TEMSİLİYET İMKANSIZ DEĞİL!
Kadınların siyasette eşit temsilinin önündeki engellerin kaldırılması için bu alanlarda önlemler alınması gerektiğini belirten Kerestecioğlu, kadınların siyasete katılımını desteklemek gerekliliğine vurgu yaptı. Kerestecioğlu, bu eşitliğin sağlanması için de seçim kotalarının ve eşbaşkanlık sisteminin ve istikrarlı biçimde diğer destek mekanizmaların uygulanmasının kadınların eşit temsili için etkili olacağını ifade etti.

İlgili haberler
Ankara Milletvekili adayı Filiz Kerestecioğlu ile...

Kadınlar bu seçim gündeminde ne kadar yer aldı? Hangi koşullarda seçimlere gidiyor? Kadınlar nasıl b...

Yerel yönetimlerde eşitlikçi politikalar hayati!

Dr. Esra Ergüzeloğlu, yerel yönetimlerde kadın temsiliyetinin önemine işaret ederken, kadın sorunlar...

Sadece 385 kadın aday gösterildi

Altınbaş Üniversitesi Toplumsal Cinsiyet ve Kadın Çalışmaları Merkezi yerel seçimler için pozitif ad...