GÜNÜN RAKAMI: Türkiye genç kadın işsizliğinde rekor kırıyor
AB istatistik kurumu Eurostat’ın araştırmasına göre, Türkiye, çalışmayan ve eğitim görmeyen 18-24 yaş arası kadın nüfusun en yoğun olduğu ülke.

Avrupa Birliğinin istatistik kurumu Eurostat’ın “çalışmayan ve eğitim görmeyen gençler” raporu, Türkiye’deki genç kadınların durumunu gözler önüne serdi.

Araştırmada, AB üyesi ülkelerin yanı sıra Türkiye , Karadağ, Makedonya, Norveç, İzlanda ve İsviçre’de 18-24 yaş arası gençlerin 2017 yılında istihdam ya da eğitime katılım oranları incelendi.

Buna göre, bu 34 ülke içinde “çalışmayan ve eğitim görmeyen” genç nüfusun en yüksek olduğu ülke, yüzde 32 ile Makendoya.

Türkiye ise çalışmayan ve eğitim görmeyen 18-24 yaş arası kadın nüfusun en yüksek olduğu ülke. Türkiye’de bu yaş aralığındaki kadınların yüzde 43.6’sı ne çalışıyor ne de eğitim görüyor. Çalışmayan ve eğitim görmeyen genç nüfusta AB ortalaması ise 14.3 olarak belirlendi. AB ülkelerinde genç erkeklerin 13.9’u, kadınlarınsa 14.7’ü ne çalışıyor ne de eğitim alıyor.

AB üyesi ülkeler arasında çalışmayan ve eğitim görmeyen genç nüfusun en fazla olduğu ülke ise yüzde 25.7’lik oranla İtalya oldu.

İlgili haberler
GÜNÜN RAKAMI: Kadın işsizliği son dört yılın en yü...

DİSK-AR’ ın TÜİK verileri üzerinden yaptığı çalışmanın sonuçlarına göre, Şubat, Mart ve Nisan ayları...

GÜNÜN RAKAMI: Genç işsizlerin yüzde 63’ü kadınlar

Türkiye Ekonomi Politikaları Araştırma Vakfı’nın (TEPAV) yaptığı çalışmaya göre kadınlar toplam genç...

İşsizliğin sorumlusu kadınlar ve gençler değil, si...

‘Aklınıza niye işsizlik çift hanede sorusu gelebilir. 9.2 milyon yeni istihdama rağmen kadın ve genç...