GÜNÜN RAKAMI: Nefret saldırıları sürüyor!
Trans kadınlara yönelik nefret cinayetleri sürüyor. Biri nefret cinayeti olmak üzere 9 nefret saldırısı yaşanırken, 2 trans kadın ise intihar etti.

*Zonguldak’ta yaşayan trans kadın, 5 Aralık tarihinde tabancayla vuruldu. Yaralı kadın Gökçebey Devlet Hastanesi’nin acil servisinin bahçesine bırakıldı. Burada ilk müdahalesi yapılan trans kadın başka bir hastaneye sevk edildi.
1 aydır kaldırıldığı hastanenin yoğun bakım servisinde tedavi gören trans kadın bugün hayatını kaybetti.

*24 Ocak tarihinde İskenderun’da müşteri olduğunu söyleyerek trans kadının evine giden saldırgan, trans kadından telefonunu istedi. Direnen trans kadını pek çok yerinden bıçakla yaralayan saldırgan, ardından kaçtı. 

*23 Şubat akşam 11 sularında Pembe Hayat yönetim kurulu üyesi, bir trans kadın arkadaşı ile birlikte saldırıya uğradı. Saldırganlar, iki trans kadını da darp ettikten sonra olay yerinden kaçtı.

*8 Mart gecesi İstanbul’da Kristina isimli trans kadın, kaldığı apart dairede ölü bulundu. Eğlence mekanının çıkışında tanıştığı katil zanlısı ile apart daireye giden Kristina’nın cansız bedeni, sabah saatlerinde apart yönetici tarafından odada bulundu.

*12 Mart sabah saatlerinde Adana’nın Seyhan ilçesinde yaşayan trans kadın Cansu, yolda yürüdüğü sırada arkasından gelen kimliği belirsiz bir saldırgan tarafından bıçaklı saldırıya uğradı.

*12 Mart akşam saatlerinde bir saldırgan, Bağlar caddesi üzerinde aracında bulunan trans kadın Sıla’nın aracına şişe fırlatarak olay yerinden kaçtı. Fırlatılan şişe sonucunda aracının camı kırılan Sıla, cam kırıklarının üzerine gelmesi ile yaralandı.

*İstanbul’da yaşayan LGBTİ+ aktivisti Kıvılcım Arat, 13 Mart tarihinde müşterisi tarafından neşterli saldırıya uğradı. Aynı zamanda saldırgan, trans kadının belirli bir miktar parasını ve telefonunu gasp ederek kaçtı. Yaşadıklarını sosyal medya hesaplarından duyuran Kıvılcım, vücudunun belirli yerlerinde kesiklerin olduğunu belirtti.

*Ankara’da, 15 Mart günü sabah saatlerinde benzini biten aracını petrol ofisine götürmek üzere evinden çıkan kadını polis durdurdu. Evraklarını gösterdiği sırada benzin alıp gelen kadını polis aracına kilitleyerek alıkoydu. Trans kadının duruma tepki göstermesinin ardından takviye ekip çağıran polis, trans kadını darp etmeye başladı.

Sinirlenen trans kadın aldığı benzini üzerine dökerek kendini yakacağını söylediğinde, polis “yansın, ölsün sizin gibiler” diyerek trans kadını darp etmeye devam etti.

*Mersin Pozcu’da 28 Mart gece saatlerinde trans kadın Serap iki kişi tarafından saldırıya uğradı. Burun kemiği ve dişi kırılan Serap, görme yeteneğini geçici olarak kaybetti.

*Fabrikadaki işinden cinsiyet kimliği nedeniyle ayrılan Elif, sonrasında aile baskısına dayanamayarak İzmir’de kaldığı erkek arkadaşının evinin çatısından atlarken, İstanbul’da bir trans kadın daha eğlence mekanı çıkışı evinin çatısından atlayarak intihar etti.

*10 Mart günü Ankara’nın Kolej semtinde yaşayan trans kadın Nefes, kaldığı evde ölü bulundu. Cansız bedeni kapı eşiğinde boynuna bağlanmış bir kablo ile bulunduğunda intihar olduğu düşünülerek polise haber verildi. Ancak tanık anlatımları ve olayın şekli itibariyle intihar dışında bir ölüm olabileceği üzerine duruluyor.

Kaynak: PembeHayat

İlgili haberler
Kıvılcım Arat anlatıyor: Uluslararası Homofobi ve...

Bugün Uluslararası Homofobi ve Transfobiye Karşı Mücadele Günü... Tüm nefret söylemlerine, şiddete,...

Trans kadın sokak ortasında şiddete uğradı, çevred...

Sokak ortasında şiddete uğrayan bir kadına vatandaşlar yine seyirci kaldı. Trans bir kadın iki kişin...

Trans kadınlar cezaevinde iki kat fazla hak gasbın...

‘İnsan onuruna aykırı uygulamalara maruz kalıyorum, tecrit altındayım’ diyen trans kadın tutuklu Dir...


Önceki haber
GÜNÜN FİLMİ: Wanda
Sıradaki haber
GÜNÜN OYUNU: Psikoz 4.48