GÜNÜN ÖNERİSİ: 5 maddede sağlıklı yiyecekler daha sağlıklı olsun
Size çok basit 5 öneri vereceğiz. Bu önerileri dikkate aldığınız taktirde zaten sağlıklı olarak tükettiğiniz yiyecekleri bazı kombinasyonlar ve püf noktalarıyla daha sağlıklı hale getirebilirsiniz.


1- Zerdeçal ve karabiber
Kanseri engellediği söylenen antioksidanlar ile dolu olan zerdeçal son zamanlarda çok tüketiliyor ve öneriliyor. Ancak zerdeçalın içerisinde bulunan kurkuminin vücut tarafından özümsenmesi zor bir madde.
Bunun çözümü ise çok basit. Sadece bir tutam (bir çay kaşığının 1/20’si) karabiber bile kurkuminin vücutta özümsenmesini %2000 arttırmakta! O yüzden bundan sonra çayınız veya, denemediyseniz, elmanız ile beraber tüketebileceğiniz zerdeçala bundan sonra bir tutam karabiber atın.2- Havuç ve domateslerinizin pişmiş olarak tüketin
Her ne kadar çoğu sebze ve meyve pişirilmeden tüketildiğinde daha sağlıklı olsa da, özellikle havuç ve domates için bu çok da geçerli değil. Domatesi pişirmek içerisindeki likopen adı verilen antioksidanları artırırken, pişmiş havuçlar daha fazla beta-karotene sahip oluyor.3- Yeşil çayınız turunçgiller ile tanışsın
Yeşil çayın içerisine biraz limon ekliyorsanız doğru yoldasınız. Araştırmalar, yeşil çayın içerisinde bulunan kateşin adlı antioksidanların portakal, limon, turunç gibi turunçgil ailesinin üyeleri ile vücutta özümsenmesinin %20 ile %98 arasında arttığını belirtiyor.
Kateşin ise kalp hastalıklarından, kansere, hatta Alzheimer’ı engelleme gücüne sahip bir antioksidan olarak tanımlanıyor.4- Demir + C vitamini
Hayvan ürünlerinin içerisinde bulunan demir, vücut tarafından kolayca alınsa da bu bitkisel bazlı demir aynı değil. Ama C vitamini ile beraber yendiğinde bu besinlerdeki demir daha hazır ve yüksek tesirli bir şekilde bulunmakta.

5- Kalsiyum + Magnezyum + Protein
Sağlıklı ve güçlü kemikler için bu 3 besleyici çok önemli. Özellikle 3’ü beraber alındığı zaman bu besinler birbirini destekleyerek, vücutta daha iyi çözünmelerini sağlıyor.

Kaynak: Yesilist.com

İlgili haberler
GÜNÜN ÖNERİSİ: Bu 4 püf noktasıyla yorgunluğu yeni...

Bahar yüzünü güneşe döndü. Eee mevsim geçişleri yorgunluk yaratır malum. Peki bu yorgunluğa karşı ne...

GÜNÜN ÖNERİSİ: 5 Adımda kışlıkları nasıl muhafaza...

Baharın olmazsa olmazı, bahar temizliği... Bahar temizliği kışlıkları kaldırmadan olur mu hiç! Olmaz...

6 maddede yiyerek cilt güzelliği

Doğru zamanda, doğru miktarda besin tüketmek hem beyne faydalı hem de cilde. Beslenme ve Diyet Uzman...