GÜNÜN ÖNERİSİ: 5 Adımda kışlıkları nasıl muhafaza ederiz?
Baharın olmazsa olmazı, bahar temizliği... Bahar temizliği kışlıkları kaldırmadan olur mu hiç! Olmaz tabii ama bunca kışlığı ne yapacağız?

Biten kışla birlikte birçoğumuz ellerimizi gardırobumuza daldırıp "Artık kışlıkları ortadan kaldırma vakti geldi" diyoruz değil mi? Ama bunca kalın giysi, kışlık kıyafet nereye gidecek? Tabii ki bu hiç zor değil çünkü kadınların buna da pratik çözümleri var. Onlar ne mi? İşte sizin için 5 adımla sıralıyoruz!

ADIM 1: İLK ÖNCE YAZIN ‘KESİNLİKLE GİYMEM’ DEDİĞİNİZ KIYAFETLERİ AYIRIN.
Yazın giymeyeceğiniz kıyafetleri, giyebileceğiniz kıyafetlerden ayırın. Hepsinin ceplerini tek tek kontrol edin. Kirli, lekeli kıyafetleriniz varsa onları yıkayın ki hem aylar sonrasında kalıcı leke olarak karşımıza çıkmasın hem de böcek ve güvelerin uğrak yeri olan bu lekeler onlara daha fazla imkan vermesin.ADIM 2: EVİNİZDE TAHTAKURUSU VARSA BU MADDEYE DİKKAT!
Giysilerinizi bölüm bölüm ayırın ki sizin için kolaylık olsun. Derileri bir yana, yünleri bir yana koyun. Bu arada yünlü ve ipekli kıyafetler tahtakuruları için besin kaynağıdır. Bu yüzden onları mutlaka ayrı saklayın ki diğer kıyafetleriniz de zarar görmesin.ADIM 3: MONTLARIMIZI MUHAFAZA ETMEK HİÇ ZOR DEĞİL!
Herhalde en büyük sorunumuz montlarımızdır. Onları ne yapacağımız konusunda hep bir çekimserlik yaşarız. Ama bunun da çözümleri var. Montlar genel itibarıyla dolgu malzemeli olduğu için katlanmadan düz bir şekilde saklanması gerekiyor. Üzeri tozlanmasın, kötü kokmasın diye de bir kılıfa ya da çöp poşetinin içine düz biz şekilde koyalım. Sonra da yatay bir biçimde dolabın üzerine kaldırabiliriz. Kaban ve paltolarımızı da bir kılıfa koyarak askıda duracak biçimde muhafaza edelim.ADIM 4: BOTLARI, ÇİZMELERİ ÖYLECE KOYMAYIN...
Kışlık botlarımız ve çizmelerimizi de temizleyip, cilalayarak kutulara koyalım. Ayakkabının ucuna da gazeteleri top top yapıp koyalım ki burunları çökmesin, ayakkabılarımız da bir mevsim de hemen eskimesin.ADIM 5: PEKİ NASIL SAKLAYACAĞIZ BUNCA KIYAFETİ?
Sıra geldi ayırdığımız kıyafetleri saklamaya. En pratik çözüm elbette ki vakumlu poşet veya hurçlar. Yastıktan yorgana, battaniyeden kıyafetlere her şeyi muhafaza edebileceğimiz bu hurçların en önemli özelliği hava kilitli olması. Temiz ütülenmiş ve katlanmış kıyafetlerimizi sırayla hurca koyup kapatıyoruz. Daha sonra elektrik süpürgesiyle içindeki havayı çekip kilitliyoruz. İşte o koca yer kaplayan o kıyafetlerimiz şimdi ufalıverdi. Bu arada vakumlu poşetler suya karşıda dayanıklı olduğu için evin istediğiniz köşesine koyabilirsiniz. İster balkona ister terasa ister garaja saklayın... Şaka kız şaka :) Ne arar bizde terastır, garajdır... Atın işte bazaların, çekyatların altına...Bu da bonus olsun :) 

İlgili haberler
GÜNÜN ÖNERİSİ: Şıpır şıpır kilo verin

Havalar ısındı. Kışlık kıyafetler yerini yazlıklara bırakıyor. Aynaya bakıp iç çekmeler de başladı t...

GÜNÜN BİLGİSİ: Kiraz Çiçeği Mevsimi

Japonya’da senede bir kez gerçekleşen kiraz çiçeklerinin açması olayı, yerli yabancı herkesin ilgisi...

GÜNÜN ŞARKISI: Yoko Ono'dan 'Sisters o sisters'

Yoko Ono yıllar önce kızkardeşlerine seslenmişti bu şarkının dizelerinde... "Kızkardeşlerim, kızkard...