GÜNÜN KİTABI: Aheste - Gariplikler Adası
Aheste - Gariplikler Adası, akıl almaz gibi görünen olayların kimi zaman sanıldığından çok daha akla yatkın gelebileceğini gözler önüne seren bol sürprizli bir denizci macerası.

Yazar kimliğinin yanı sıra, çeviri eserleri ve senaryo çalışmalarıyla tanınan Itır Arda yarattığı sıra dışı tiplemelerin yardımıyla absürtten beslenen benzersiz bir mizah yaratıyor. Arda; bu kitabıyla, oyunbaz bir denizcinin, teknesiyle sürüklendiği garip bir adada başından geçen ilginç ama bir o kadar da komik olayları anlatıyor.

Dokuz yaş ve üzeri macerasever okurlarını fışır fışır dalgaların üzerinde eğlenceli bir serüvene çıkaran Gariplikler Adası, iletişime, dayanışmaya, dile ve farklılıklara vurgu yaparak yaşadığımız dünyada her şeyin mümkün olabileceği gerçeğini hatırlatıyor.

İyi bir denizci ama berbat bir balıkçı olan Denizci (evet yanlış okumadınız kahramanımızın adı Denizci!) biricik teknesi Aheste ile engin mavilere doğru dümen kırarken, aniden patlayan hava yüzünden beklenmedik bir fırtınanın göbeğine sürüklenir. Adının “Olabilir de Olmayabilir de” olduğunu öğreneceği garip (!) bir adada açar gözlerini.

Aheste harap, Denizci bitaptır. Üstüne üstlük Denizci’nin şapkasına tüneyen çokbilmiş bir martı kuluçkaya yatmıştır. Tersine akan nehri, tek bir günde dört mevsimi aynı anda yaşatan havası ve gözleri aşırı derecede bozuk olduğu için burnunun ucunu bile göremeyen "kararsız" sakinleriyle Gariplikler Adası Denizci’nin bundan sonraki yeni yuvası mı olacaktır?..

Zeynep Özatalay’ın ele avuca sığmaz çizimleriyle sinematografik bir anlatım kazanan Gariplikler Adası, olağan ve olağanüstü kavramları üzerine düşündürürken, derin konulardan eğlenceli meselelere balıklama dalarak alabildiğine renkli bir okuma deneyimi sunuyor.

ITIR ARDA HAKKINDA
Erzurum’da doğdu. Ortaokul ve lise öğrenimini Robert Kolej ve Almanya’da HollenbergGymnasium’da tamamladı. Almanya’da Ruhr Üniversitesi’nde inşaat mühendisliği okudu. Aynı fakültede yüksek lisansını tamamladı. Sözcükleri sayılara tercih ettiğine karar verdiğinden beri yazarlık, senaristlik ve çevirmenlik yapıyor. İlk çocuk kitabı, Her Güne Bir Oyun 2004 yılında yayımlandı. TRT Çocuk Kanalı için yarattığı Dört x 4’lü dizisi de dahil olmak üzere birçok dizinin baş yazarlığını yaptı ve yazdığı çocuk kitaplarının yanı sıra birçok kitabı Türkçeye çevirdi.
İlgili haberler
GÜNÜN KİTABI: Sessiz kalma!

Angie Thomas’ın sıradan bir kızın kendini sıradışı bir durumda bulması hakkındaki bu ilk romanı ‘Ses...

GÜNÜN KİTABI: İyilik

Şebnem İşigüzel, sevilmek ve ayakta kalmak isteyen, isyan eden ve yenilen bir hayatı anlatıyor.

GÜNÜN KİTABI: Gökkuşağından Hikayeler

Çocukları LGBTİ+ olan ebevenylerin gerçek yaşam öykülerinin anlatıldığı Gökkuşağından Hikayeler sade...