Kamuda kadınlara mülakat engeli
CHP’li KEFEK üyesi Candan Yüceer, kamuda personel istihdamında kadın erkek eşitliğinin sağlanmadığını ve kayırmacılığın olduğunu söyledi.

CHP Milletvekili ve milletvekili ve TBMM Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu (KEFEK) Başkanvekili Candan Yüceer, kamu personel alımlarımda kadın ve erkek adaylar arasında kayırmacılık yapıldığına ilişkin iddiaları gündeme taşıdı.

Yüceer açıklamasında özellikle belli kadrolarda kadınların yok sayıldığını ifade etti. Kamuda mülakat adı verilen sözlü sınavla yapılan alımlarda kadınların çok yüksek oranda elendiğini belirten Yüceer, “Yazılı sınavda gayet başarılı sonuç alan kadınlar, sözlü sınavlarla elenmektedir. Bu durum ülkemizde kadın erkek eşitliği ve ülkemizin bu alanda aldığı yol bakımından endişe verici boyutlara ulaşmaktadır” dedi.

NEDEN KADINLAR MÜLAKATLARDA ELENİYOR?
Kadınların özellikle belirli alanlarda istihdamının engellediğini vurgulayan Yüceer, Orman Bakanlığına bağlı kadrolar için yapılan mülakatları gündeme getirirken Ziraat Mühendisi kadınların da ayrımcılığa maruz kaldığını ifade etti. Yüceer açıklamasında şunları dile getirdi; “Kadınlar üniversitelerin gerekli bölümlerini tamamlayıp başarıyla mezun oluyor. Orman mühendisi, ziraat mühendisi, iş güvenliği uzmanı gibi unvanları almaya hak kazanıyorlar. KPSS’ye girip kamuda istihdam olmak için yeterli puanları alıyorlar fakat sözlü sınavlarda kadınların başarısız sayıldıkları ortaya çıkıyor. Bu yıl içinde Tarım Kredi Kooperatifi Genel Müdürlüğü sınavına Yüksek KPSS puanıyla ilk sırada mülakata girmeye hak kazanan ve üstelik ziraat mühendisi bir aday yerine, daha düşük puanlı ve işletme bölümü mezunu dördüncü sıradaki kişinin kazandığı duyuruldu. Aynı mülakata yine yüksek KPSS puanına sahip ikinci sırada girmeye hak kazanan aday yerine de çok daha düşük KPSS puanına sahip birisi atandı. Bütün bunlar kamuda liyakatın olmadığını açık şekilde ortaya koymaktadır. Sadece bir örnek bile durumun vahametini gözler önüne sermek için yeterli.”

İlgili haberler
Kazanç eşitsizliğinin suçlusu kadınlar mı?

ILO Almanya’da kadınların eşit değerde işi yapmalarına rağmen erkeklerden yılda ortalama yüzde 22 da...

GÜNÜN RAKAMI: Eşitsizlik emekliliğe de yansıyor

Kadın ve erkekler arasında her alanda olduğu gibi çalışma yaşamı ve emeklilik konusunda da büyük bir...

GÜNÜN DİKKATİ: Kamuda LGBTİ’lere ayrımcılık yarata...

Kamu Çalışanı Lezbiyen, Gey, Biseksüel, Trans ve İntersekslerin Durumu 2018 Yılı Araştırması’na katı...