GÜNÜN KISA FİLMİ: 'Kadın Soykırımını Durduracağız'
TJA, “Direneceğiz. Kadın soykırımını durduracağız ve yaşamı özgürleştireceğiz” diyerek bir kısa film hazırladı. Filme en yakınları ve devlet tarafından katledilen kadınlar anlatılıyor.

Tevgeren Jinen Azad’ın (TJA) 3 Ağustos’ta “Kadın Soykırımını Durduracağız, Yaşamı Özgürleştireceğiz” şiarıyla Batman’da başlattığı kampanya 3 ay boyunca devam edecek. Kampanya kapsamında bir kısa film hazırlayan TJA kadın katliamlarının anlatıldığı filmle kadın soykırımına dikkat çekiyor.
Hazırlanan videoda Emani Al Rahmun, Amine Demirtaş, Taybet İnan, Pippa Bacca, Dilek Doğan, Hacer Alan ve Özgecan Aslan’ın nasıl katledildikleri seslendiriliyor:

* “Ben Emani Al Rahmun 20 yaşındaydım. Savaşın kadın üzerindeki gerçekliğini yaşayan yüz binlerce sığınmacı kadınlardan biriydim. İki erkek komşum tarafından tecavüze uğradım. Karnımdaki ve beşikteki bebeklerimle birlikte öldürüldüm.”
* “Ben Amine Demirtaş 17 yaşındaydım Batman’da yaşıyordum. Ağabeyim Kasım Demirtaş’a telefonumun şifresini vermediğim için ailem tarafından işkenceyle öldürüldüm.”
* “Ben 11 çocuk annesi Taybet İnan. Sokağa çıkma yasaklarında komşudan eve gelirken devlet kurşunuyla öldürüldüm. Yedi gün cenazem yerde kaldı.”
* “Ben Pippa Bacca barış geliniydim savaşa karşı tüm dünyayı dolaşıyordum. Türkiye son durağım oldu.”
* “Ben Dilek Doğan galoş giyin uyarısında bulunduğum için devletin polisi tarafından öldürüldüm.”
* “Ben Hacer Alan 20 yaşında Babam ve abim tarafından 3 aylık bebeğimle yatağımda öldürüldüm.”
* “Ben Özgecan Aslan, 20 yaşında üniversite öğrencisydim okuldan eve giderken vahşice öldürüldüm.”


KADIN SOYKIRIMINI DURDURACAĞIZ VE YAŞAMI ÖZGÜRLEŞTİRECEĞİZ
Videoda son olarak ise şu cümleler kullanılıyor: “Baba, ağabey, eş en yakınımızda olan erkekler biz kadınları öldürmeyi kendinizde hak olarak göremezsiniz! Toplumun içine sızmış tecavüz ve fuhuş çeteleri zehrinizle kadınların yaşamına kastedemezsiniz. Ve sen devlet! Kadınları mülkleştirerek toplumu yozlaştırarak bizlerin katledilmesini meşrulaştıramazsın. Direneceğiz. Kadın soykırımını durduracağız ve yaşamı özgürleştireceğiz.”

İlgili haberler
Savaş kıskacında kadınlar

Feminist Akademisyen Cynthia Enloe savaşın kadınlar üzerindeki etkilerini ve ataerkinin kadınlara bi...

Katliamın ardından kardeşlik dileği

24 yıl önce Almanya'da yaşayan Türkiyelilere yönelik ırkçı bir saldırı gerçekleştirilmişti; Solingen...

Emani al Rahmun’un yazılmayan hikayesi

Emani al Rahmun’un hikayesi, zorunlu göçle Türkiye’ye sığınan birçok başka kadının da hikayesi. Ve b...