GÜNÜN KADINI: Kim Song-hye
Kim Song-hye Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti’nin (Kuzey Kore) dış ülkelerle ilişkilerinde temel rol oynayan ve “ilişkilerin kadın yüzü” olarak tariflendirilen bir isim.

Kim Song-hye'nin bir müzakereci olarak öne çıkan rolü ve sıcakkanlı hareketleri uluslararası medya kuruluşlarının oldukça ilgisini çekmiştir.

1965 doğumlu Kim Song-hye, ülkenin en önemli üniversitelerinden olan Kim Il-sung Üniversitesi'nde eğitimini tamamladı. Kore İşçi Partisi’nde iki Kore’nin birleşmesi için kurulan komisyonlarda görevler aldı. Anavatan'ın Barışçıl Yeniden Birleşmesi Komitesi başkanı olarak Güney Kore ile sayısız defa müzakerelerde yer aldı. 2000, 2005 ve 2007 yıllarında düzenlenen Kuzey Kore ve Güney Kore’nin devlet başkanları nezdinde gerçekleşen Korelerarası Zirve’lerde, 15. ve 16. Kuzey-Güney Bakanlık Görüşmeleri’nde önemli görevler üstlendi. 2013 yılında Korelerarası İşçi Görüşmeleri’inde Kuzey Kore heyetinin başıydı. 2018’de Amerika Birleşik Devletleri-Kuzey Kore görüşmelerinde ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo ve ABD Başkanı Donald Trump ile görüşmeler gerçekleştirdi.

Halen pek çok alanda devlet temsiliyeti yönünde görevler alan Kim Song-hye uluslararası alanda sempatik tavırlarıyla dikkat çeken bir isim.

İlgili haberler
GÜNÜN KADINI: Kim Jong-suk

Kim Jong-suk, 22 Eylül 1949 tarihinde henüz 31 yaşındayken yıllar boyunca gerilla savaşçısı olarak y...

GÜNÜN BİLİM KADINI: Mary Anning

Mary Anning, Britanyalı fosil biriktiricisi ve paleontolojist. 1809 ve 1811 yılları arasında henüz 1...

GÜNÜN KADINI: Ho Jong-suk

Hayatı boyunca kadınların esaretten kurtuluşu için mücadele eden Kuzey Koreli Ho Jong-suk ile tanışı...