GÜNÜN KADINI: Else Josefine Imme
Faşizme karşı aktif direnişin içinde yer alan Else Josefine Imme, 1943 yılında Berlin’de idam edildi.

Faşizme karşı aktif direnişi nedeniyle 5 Ağustos 1943’te Berlin-Plötzensee’de idam edilen Else Josefine Imme, 24 Eylül 1885’te Berlin’de doğdu. Else terzi Elisabeth Bertha Imme’nin bekar bir kadın olarak dünyaya getirdiği kızıydı. Annesi 1895’te işçi Rudolf Paul Neugebauer ile evlendi.  

Imme ilkokuldan sonra satış asistanı olarak eğitim aldı. 1930’larda Sovyetler Birliği’ne göç eden ve orada Komintern yönetiminde çalışan Martha Bernstein’ın üvey kız kardeşiydi. 1914’ten itibaren, Berlin-Mitte Leipziger Strasse’deki Wertheim mağazasında bölüm yöneticiliği yaptı. 1933’te Naziler tarafından kurulan Alman Emek Cephesi DAF ve Nasyonal Sosyalist yardım örgütü NSV’ye üye oldu. 1934’ten itibaren Sovyetler Birliği’ndeki üvey kız kardeşi ile düzenli irtibat içinde oldu. Irkçı nedenlerle Naziler tarafından zulüm gören insanlar için para toplayarak antifaşist direniş mücadelesine katıldı. Ayrıca düzenli olarak Moskova Radyosu yayınlarını dinledi, bu bilgileri çevresine ve temas içinde olduğu antifaşistlere aktardı.

1938/1939’dan itibaren Belforter Strasse 29’daki evi Harro Schulze-Boysen çevresindeki antifaşist direniş grubunun yasa dışı toplantıları için kullanıldı. Bu ev aynı zamanda geçici olarak 1942 yazında Sovyetler Birliği’nden Berlin’e gelen paraşütçüler Erna Eifler ve Wilhelm Fellendorf’un barınma yeriydi. 18 Ekim 1942’de tutuklandı. Prinz-Albrecht-Strasse’deki Gestapo hapishanesinde kısa bir süre kaldıktan sonra, tutuklu olarak yargılandı. 30 Ocak 1943’te vatana ihanet edip düşmanı desteklediği için en ağır cezaya çarptırıldı. Öldürülünceye kadar Barnimstrasse’deki kadın hapishanesinde kaldı. 5 Ağustos 1943’te Berlin Plötzensee hapishanesinde idam edildi.

İlgili haberler
GÜNÜN KADINI: Mary Kenney O'Sullivan

Mary Kenney O'Sullivan, yaşamı boyunca kadınların oy hakkı, yoksulların barınma hakkını savundu. İşç...

GÜNÜN KADINI: Doria Shafik

14 Aralık 1908 yılında doğan kadın hakları savunucusu Doria Shafik, iktidarın verdiği sözleri tutmam...

GÜNÜN KADINI: Franceska Mann

Varşova’da yaşayan ünlü bir dansçıydı Franciszka Mann. Ancak yüksek statüsüne rağmen bir Yahudiydi v...