GÜNÜN İSYANI: Termik için zeytinleri söktürmeyiz
Amasra’da Hema Termik Santral projesi için zeytin ağaçları kesilmeye başladı. Köylü kadınlar isyan ediyor: ‘Aylarca çıkmayan yasalar bunlar için hemen çıktı. Yeter artık. Bizim sahibimiz yok mu!’

Amasra’da termik santral kurmak için birçok usulsüzlük yapan Hattat Holding şimdi de Gömü köyündeki zeytin ağaçlarını kesmeye başladı. Gömü ve Tarlaağzı köylüleri Hema Termik Santral projesi için zeytin ağaçlarının kesilmesine isyan ediyor. Ağaçların kesildiği alana gelen köylü kadınlar termik santral için ağaçların kesilmesine, sökülmesine izin vermeyeceklerini söylüyor.

3573 sayılı Zeytinciliğin Islahı ve Yabanilerinin Aşılandırılması Hakkındaki Kanuna göre, zeytinlik sahalarının 3 km yakınında termik santral, fabrika vb. yapılamaz. Hattat Holding de kurmak istediği termik santral zeytinliklere sadece birkaç yüz metre mesafede olduğu için önce arazi sahiplerinden zeytinlikleri satın aldı, şimdi de ağaçları keserek termik santral kurulmasının önündeki engelleri ortadan kaldırmaya çalışıyor.

‘BU ZEYTİNLER BİZİM’
Termik santrale karşı çıkan Gömü ve Tarlaağzı köylüleri “Bu zeytinler bizim. Ağaçları kesmenize de başka bir yere de götürmenize de izin vermeyeceğiz” diyor. Bartın Platformu bir açıklama yaparak, zeytin ağaçlarının taşınması için 18 Aralık’ta Çevre ve Şehircilik Bakanlığına başvuru yapıldığını ve 19 Aralık’ta taşıma izni kararının çıktığını açıkladı. Bu karara da tepki gösteren köylüler, “Başka şey olsa aylarca çıkmayan kararlar şimdi nasıl oldu da 1 gün içinde çıktı” diyor.

İlgili haberler
GÜNÜN UYARISI: Zeytine dokunmayın!

Çanakkale'nin Ayvacık ilçesi Nusratlı köyünden zeytin üreticisi kadınlar uyarıyor: Zeytin bizim her...

Evin bir çocuğu gibi olan zeytine kıyabilir misini...

‘Zeytin olmazsa biz aç kalırız. Çöpü bile kıymetli. Zeytin ağacı hastalansa evde çocuğumuz hastalanm...

Zeytinlikleri yanan köylü kadının feryadı

Muğla Akbük’te çıkan orman yangınında zeytinlikleri yanan köylü kadının feryadı kazınsın hepimizin z...