GÜNÜN GÜZEL HABERİ: Gazeteci Sevgül Uludağ Nobel Barış Ödülü’ne aday
Kıbrıslı kayıpların bulunması için yaptığı çalışmalarla tanınan Gazeteci Sevgül Uludağ, York Üniversitesinden Doç. Dr. Anna Agathangelu tarafından Nobel Barış Ödülü’ne aday gösterildi.

Kuzey Kıbrıslı araştırmacı gazeteci Sevgül Uludağ, Nobel Barış Ödülü’ne aday gösterildi.
Sevgül Uludağ, Kıbrıs'ta 1963-1974 arasında kaybolan Kıbrıslıtürk ve Kıbrıslırumların bulunmasıyla ilgili çalışmalarıyla tanınıyor.
Uludağ’ı Kanada’nın York Üniversitesi Siyasal Bilimler Bölümü’nden Doç. Dr. Anna Agathangelu Norveç Nobel Komitesi’ne 2019 Nobel Barış Ödülü için aday gösterdi.

YAZDIĞI GAZETELERDEN ORTAK AÇIKLAMA

Sevgül Uludağ’ın Nobel Barış Ödülü’ne adaylığını makalelerini yayımlayan Yeni Düzen ve Politis gazeteleri yayın yönetmenleri Cenk Mutluyakalı ile Dionisis Dionisiu ortak açıklamayla duyurdu:

‘BARIŞ İÇİN YAKLAŞIK YARIM YÜZYILLIK AKTİF MÜCADELE…’
“Gazetelerimiz hem Yeni Düzen, hem de Politis’te çalışmakta olan yazarlarımızdan, araştırmacı gazeteci Sevgül Uludağ, ‘kayıplar’ konusundaki çok değerli çabalarının yanı sıra, gazeteci yeteneklerini toplumsal sorunların demokratik biçimde çözümlenmesi yönünde kullanarak her iki toplumun bu hassas konuda karşılıklı anlayış geliştirmesinde oynadığı öncü rol nedeniyle Nobel Barış Ödülü’ne aday gösterilmiştir.
“Uludağ’ın Kıbrıs’ta barış için yaklaşık yarım yüzyıldır ortaya koyduğu aktif mücadele de bu adaylıkla onurlandırılmıştır.
“Sevgül Uludağ, Kanada’nın York Üniversitesi Siyasal Bilimler Bölümü’nden Doçent Dr. Anna Agathangelu tarafından Norveç Nobel Komitesi’ne 2019 Nobel Barış Ödülü için aday gösterilmiştir.
‘18 YILDIR KAYIPLARI ARIYOR’
“1958 Lefkoşa doğumlu olan Sevgül Uludağ, 39 yıllık aktif gazetecilik hayatının son 18 yılını ‘kayıplar’ın gömü yerlerinin bulunmasına, acılı öykülerinin araştırılıp yazılmasına, her iki toplumdan okurlarını mobilize ederek olası gömü yerlerini göstermelerine ve bu insani konuya gönüllü ve insani katkı yapmalarına adamıştır.
“Bu yönde pek çok kez gerek kendisi, gerekse kurumlarımız ciddi tehditlere maruz kalmıştır. Uludağ, bu tehditlere karşı yurtsever bir duruşla, insanlığın evrensel değerlerinin savunucusu olmuştur.
‘OKURLARI İÇİN ‘HOT LİNE’ KURDU’
“Sevgül Uludağ, son 13 yıldır kendi cep telefonlarıyla her iki toplumdan okurları için bir ‘Hot Line’ (İsimsiz İhbar Hattı) oluşturmuştur. Bu ‘Hot Line’ aracılığıyla okurları ona isimsiz olarak ihbarlar yaparak bilgi vermektedir.
“Bu bilgilerin bir kısmı gazetelerimizde yayımlanmakta, bazı bilgiler ise Kayıplar Komitesi’yle paylaşılmakta ve böylelikle uzun yıllardır devam eden suçluluk yüklü sessizlik kırılarak, toplumlarımızın bu konuda insani işbirliğinin önünü açılmaktadır.


Kaynak: Bianet

İlgili haberler
GÜNÜN GÜZEL HABERİ: Suudi Arabistan’da kadın hakla...

Suudi Arabistan'da kadın haklarını savunma amacıyla internette yeni bir radyo kanalı kuruldu. Yayını...

GÜNÜN GÜZEL HABERİ: Göçmenler buluşuyor

İsviçre ve komşusu Fransa’da yaşayan Türkiyeli göçmenler dayanışmak, bir arada olmak, eğlenmek, öğre...

GÜNÜN İYİ HABERİ: Belçika’da artık bekaret testi y...

Belçika’da bundan böyle bakirelik testleri yapılamayacak ve bunun için belge de verilmeyecek.