GÜNÜN GÜZEL HABERİ: Suudi Arabistan’da kadın haklarını savunacak radyo kuruldu
Suudi Arabistan'da kadın haklarını savunma amacıyla internette yeni bir radyo kanalı kuruldu. Yayını yapan kadınların hangi ülkede oldukları bilinmiyor, ufak bir odadan yayın yapılıyor.

Nsawya FM adıyla kadın haklarını savunan bu radyo kanalı üç hafta önce bir Twitter hesabı açtı ve "sessiz çoğunluğun sesi olmak" için haftalık programlar yayınlayacaklarını duyurdu.
Radyo kanalı ayrıca, yapım sürecine dahil olmak veya katkıda bulunmak isteyen gönüllülere de çağrıda bulundu.
İnternette yayın yapan radyo kanalı, son iki haftada, yalnızca bir mikrofon, bir dizüstü bilgisayar, ses montaj programı ve bir canlı yayın sistemi kullanarak birer saatlik iki program yayınladı.
Program sunucusu İştar takma isimli kadın Suudi Arabistan dışında yaşamasına rağmen güvenlik kaygıları nedeniyle kendi kimliği hakkında hiçbir ayrıntı vermek istemiyor. İştar programın amacını şöyle anlatıyor: "Bu projeyi, tarihin bu dönemini kayda geçirmek için başlattık. İnsanların bizim gerçek olduğumuzu bilmeleri, var olduğumuzu görmeleri için. Suudi yetkililer Twitter'ı her an yasaklayabilir ve düşünce arşivimizi kaybedebiliriz. Ama radyo, programlarımızı kaydetme ve diğer platformlarda yayınlama fırsatı tanıyor."

Kaynak: BBC Türkçe

İlgili haberler
Suudi Arabistan’da kadınlar ilk kez stadyumda

Suudi Arabistan’da kadınlar ilk kez stadyuma girebildi. Maç izlemeleri halen yasak olsa da bu uygula...

GÜNÜN TARİHÇESİ: Suudi Arabistan’da kadın hakları

Suudi Arabistan kadın hakları açısından karnesi en kötü ülkeler arasında. Ancak kadınların verdiği m...

GÜNÜN DURUŞU: Anna Muzychuk Suudi Arabistan’a gitm...

Ukraynalı satranç şampiyonu Anna Muzychuk, kadın haklarının kısıtlandığı Suudi Arabistan’da düzenlen...