GÜNÜN FİLMİ: Moolaade
Kadın sünnetine karşı çıkan Burkino Fasolu kadınların hikayesi: ‘Moolaade’

Senegalli yazar ve yönetmen Ousmane Sembene’nin 2004 yapımı filmi “Moolaade” kadın sünnetini konu ediniyor. Burkino Faso’nun Djerisso köyünde çekilen film, kız çocuklarının sünnetine karşı çıkan Colle ile köydeki diğer kadınların yan yana gelerek bu uygulamayla nasıl mücadele ettiklerini yoğun bir Afrika kültürü ve köy yaşantısı içerisinde işliyor.
Geleneksel olarak gerçekleşen sünnet töreninden kaçan dört kız çocuğunun Colle’nin evine sığınması ile başlayan hikaye, başta Colle’nin köyün yöneticileri ve sünnetçi kadınlar tarafından hedef gösterilmesine sebep oluyor. Moolaade denilen geleneksel koruma yöntemi ile Colle çocukların kendisinden alınmasını engelliyor. Çünkü köylüler Moolaade’yi bozmanın felaket getireceğine inanıyorlar. Ancak yöneticiler ve sünnetçi kadınlar Colle’nin Moolaade’yi bozması için ellerinden geleni yapıyorlar. Colle’nin vazgeçmemesi üzerine köydeki erkeklerin kadınlar üzerindeki baskılarını artırması ile birlikte kadınlar bir araya gelmeye ve birlikte neler yapabileceklerini tartışmaya başlıyorlar. Colle’nin evinden annesinin kaçırdığı ve sünnet edilen bir kız çocuğunun ölmesinin üzerine kadınlar bir daha böyle bir şeyin yaşanmaması için harekete geçiyorlar.
Moolaade, kadınların en küçük ve geleneksel normlara bağlı yerlerde bile yan yana gelerek neleri değiştirebileceğinin güzel bir örneği.
Gelin bugün Afrikalı kız kardeşlerimizin bu hikayesine uzanalım. İyi seyirler!

İlgili haberler
GÜNÜN FİLMİ: Jeanne Dielman

200 dakika süren filmin bütün ekibi kadınlardan oluşuyor. Dul bir kadının 3 gününü evin bir köşesind...

GÜNÜN FİLMİ: Kahire 678

Gerçek hikayelerden yola çıkan film Mısır'da birbirinden farklı üç kadının ortaklaştığı cinsel şidde...

GÜNÜN FİLMİ: 4 ay 3 hafta 2 gün

Kürtaj tartışmaları yer yer, zaman zaman devam ediyor... Peki sinemanın açtığı pencerede kürtaj ile...