GÜNÜN FİLMİ: Kahire 678
Gerçek hikayelerden yola çıkan film Mısır'da birbirinden farklı üç kadının ortaklaştığı cinsel şiddet sorununu beyaz perdeye yansıtıyor.

Biliyor musunuz Üsküdar Üniversitesi tarafından yapılan “Cinsel Şiddet ve Toplumsal Algı” araştırması verilerine göre Türkiye’de kadınların yüzde 92,2’si toplu taşıma araçlarında tacize uğrama endişesi yaşıyor. Yine başka bir araştırmaya göre kadınların yüzde 74’ü kamu ulaşım araçlarında cinsel şiddet içerikli eylemlere maruz kaldıklarını veya tanık olduklarını ifade ediyor.
Hangimiz bu rakamlara "yok canım" diyebiliriz ki!
Toplu taşımada taciz ve şiddet tüm dünyada kadınların derdi.
İşte bugünkü film önerimiz tam da bu sorunla ilgili. Hem sorunun nasıl da dünya kadınlarını ortaklaştırdığını gösteriyor, hem de kadınlara dünyanın farklı bir köşesinden mücadele deneyimini aktarıyor.Kahire 678 toplumun farklı kesimlerinden cinsel istismara maruz kalmış 3 kadının buna karşı verdiği mücadeleyi anlatıyor. Gerçek hikayelerden yola çıkan filmde, Mısır’da kadınların yaşadığı sorunları sinema perdesine yansıtan yönetmen, kadınların adalet arayışına da destek oluyor. Filmin çekilmesinden ancak 3 yıl sonra cinsel taciz anayasada suç olarak kabul ediliyor.
Arkadaşımız Hilal Tok, Ekmek ve Gül dergisinin Temmuz sayısında filmi Dikkat! Bu filmde kadın mücadelesi vardır diyerek tanıtmıştı. Yazıyı da muhakkak okumanızı tavsiye ediyoruz.
İyi seyirler!


İlgili haberler
5 maddede ‘pembe otobüse, metrobüse, trambüse’ ned...

Tacize, istismara çözüm diye sunulan “pembe otobüs, trambüs, metrobüs” gibi ilginç ulaşım araçları g...

‘Ama kadınlar da pembe otobüs istiyor'culara bir ç...

Sevda Karaca, kadınların ‘koruma’ adı altında ayrı vagon, otobüs, trambüs gibi ayrımcı uygulamalarla...

Kadınlara pembe şiddet

Kadınlar şiddetin her rengini, her türünü gayet iyi tanır. Kamusal alandan uzaklaştırılmaları için o...