GÜNÜN EYLEMİ: İklim için kriz çağrısı
15 Yaşındaki İsveçli İklim Aktivisti Greta Thunberg, aralık ayında Birleşmiş Milletler konferansında tarihe not düşen bir konuşma yapmıştı. Bugün İsviçre’de öğrencilerin boykot çağrıları büyüyor.

15 yaşındaki İsveçli İklim Aktivisti Greta Thunberg, aralık 2018’de Birleşmiş Milletler (BM) iklim konferansında konuşmuş. ülkelerin iklim politikalarını eleştirmişti.
Thunberg gelecekle ilgili, “73 yaşında çocuklarım belki de yanımda olacaklar ve bana sizi sorduklarında onlara sizi nasıl anlatacağım?” ifadelerini kullanmıştı.
İsviçre de ise özellikle öğrencilerin sosyal medya üzerinden örgütlendiği boykotlar eş zamanlı olarak Avrupa`da da yaygınlaşıyor.
İklim için kriz çağrısı” yapılmasını isteyen on binler yaptığı eylemlerle küresel ısınmaya dikkat çekiyor ve İsviçre’de 2030 yılına kadar iklime etki eden her türlü uygulamaya son verilmesi istiyor.


15 MART CUMA İKLİM GREVİ
Öte yandan Avrupa ve İsviçre gençliği, 15 Mart’ta yeni bir boykot ve grev kararı aldı. Tüm konuşmalarda İsviçre’nin üzerine düşeni yapması gerektiği vurgulanırken, 15 Mart’a daha güçlü katılım sözü verildi.


İlgili haberler
GÜNÜN İLKİ: Türkiye’de ilk kadın eylemi

1828 yılında ekmek fiyatlarının zamlanmasına tepki gösteren izmirli kadınlar, 3 gün boyunca sokaklar...

GÜNÜN EYLEMİ: Çantam benim özelim, özelime dokunma

Muğla Marmaris Siteler Mahallesi’nde 5 yıldızlı bir otelde kat görevlisi olarak çalışan mevsimlik iş...

GÜNÜN EYLEMİ: Yaşatmak için yaşamalıyız

Dr. Fikret Hacıosman’ın eski bir hastası tarafından öldürülmesinin ardından Sinop’ta bir kadın hekim...