GÜNÜN DİKKATİ: Online tacize maruz kalan kadın sayısı artıyor
Plan International'ın küresel çapta yaptığı bir araştırmaya göre birçok genç kız ve kadın siber ortamda aşağılama, müstehcen içerik gönderilmesi gibi tacizlere maruz kalıyor.

Araştırma şirketi tarafından görüşülen 15-25 yaş arasındaki 14 bin kişinin yarısından fazlası, cinsel yollu açık mesajlar ve resimlerle çevrimiçi tacize uğradıklarını belirtti. 

22 ülkeden gönüllülerin katıldığı ankette konuşan kadınlar, “taciz durumunu bildirdikleri” andan itibaren hiçbir işlemin yapılmadığını da belirttiler. Plan International CEO’su Anne-Birgite Albrectsen, “Kadına şiddet ve taciz sadece fiziksel olmayabilir. Ancak genellikle tehdit edici, zamansız ve kadınların ifade özgürlüğünü sınırlandıran biçimde olabilir. Kadınları çevrimiçi alanlardan çıkarmak giderek dijitalleşen dünyada güçlerini büyük ölçüde etkisiz hale getiriyor. Bu durum görülme, duyma ve lider olma gibi yeteneklerine zarar veriyor” dedi.

EN ÇOK FACEBOOK’TA GÖRÜLÜYOR

Araştırma kadınların yaklaşık yüzde 20’sininin sosyal medyadan çıktığını ve yüzde 12’sinin de çevrimiçi şiddet gördükten sonra sosyal ağın kullanım biçimini değiştirdiğini ortaya koydu. Görüşmecilerin neredeyse yüzde 40’ı bu sorunla Facebook üzerinde karşılaştıklarını belirtti. Ancak Instagram (%23), Whatsapp (%14), Snapchat (%10), Twitter (%9) ve TikTok (%6) gibi ağlarda da benzer problemler yaşanıyor.

Araştırma kadınların çoğunun ırk ve kimlikleri nedeniyle hedef alındığını gösteriyor. İstismara uğrayan görüşmecilerin üçte birinden fazlası etnik bir azınlığa mensup. Ayrıca bunlardan yüzde 56’sı LGBTQ + olarak tanımlandı.

GÜVENSİZ HİSSEDİYORLAR

Saldırılar ise küfürlü ve argo dil kullanımı, cinsel şiddet tehditleri ve bedensel durumları kapsıyor. Sonuç olarak bu şiddete uğrayan katılımcıların dörtte biri fiziksel olarak kendini güvensiz hissettiğini söylüyor.

Bundan 2 yıl önce yani 2018 yılında Birleşmiş Milletler’in (BM) kadınlara yönelik şiddet özel raportörü, hükümetleri temelinde özellikle kadınların sosyal ağlardaki şiddete karşı korunmalarını sağlayacak yeni yasalar oluşturmaya davet etmişti. Plan International CEO’su Anne-Birgite Albrectsen konuyla alakalı olarak, “Covid-19 ile birlikte hayatımız daha fazla dijital oldu ve internet erişimi dünya çapında gelişti. Dijital platformların kullanıcılarını artırma stratejisinden korunma zamanı geldi” ifadesini kullandı.

İlgili haberler
Çağımızın şiddeti: Dijital şiddet

Teknolojik araçlar kadını küçük düşürmek, cezalandırmak, denetlemek için kullanılıyorsa bu dijital ş...

Dijital şiddete en çok kadınlar maruz kalıyor

Dijital şiddetin ne olduğunu, Türkiye ve dünyada nasıl tartışıldığını, neler yapılabileceğini İstanb...

GÜNÜN BİLGİSİ: Yeni Dijital Tehlike; sexting

Sosyal medya ve diğer dijital medya uygulamaları üzerinden cinsel içerikli fotoğraf ve bilgi paylaşı...