GÜNÜN ŞARKISI: Chab rassi
Cezayir’in geleneksel müziklerinden rai’nin kraliçesi Cheikha Rimitti ve onun güzel şarkılarıyla tanışın.

Chab rassi şarkısı rai tarzı olarak bilinen müzik türünün kraliçesi Cheikha Rimitti’ye ait. Rai, genelde Kuzey Afrika islam ülkelerinden dünyaya yayılan bir müzik türüdür. Cezayir’de bu ülkelerden biridir. Ve bu müziğin baş temsilcisi Cheikha Rimitti’dir.

Rimitti, batı Cezayir'de küçük bir kasaba olan Tessala'da Saadia El Ghizania adıyla doğmuştu. Saadia'nın anlamı neşeli demektir ancak Rimitti’nin bu isimle uyuşmayan bir hayatı olmuştur. Küçük bir çocukken öksüz kalan Rimitti birkaç frank kazanmak için tarlalarda ve hizmet işlerinde çalışır. Bu süreçte çok zorluk yaşar ve 15 yaşındayken geleneksel Cezayirli müzisyen bir topluluğa katılır, şarkı söyleyip dans etmeyi öğrenir.

1943 yılında kırsalda Relizane kasabasına taşınır ve kendi şarkılarını yazmaya başlar. Şarkılarında geleneksel raiye dayanan bir tarzda, yoksulluk ve baskıya değinir. Okuma ve yazmayı bilmemesine rağmen sayısız hit şarkının yazarı olur. Kaba sesiyle, Cezayir halkının kalbine ve ruhuna nasıl değineceğini bilir. Kayıtları 1952'den itibaren başarılı olur. Ancak genç kadınları ‘bekaretlerini kaybetmeye’ teşvik ettiği söylenen "Charrak Gattà" şarkısı bazı kesimleri kızdırır. Müziği yasaklanır. Sonra Fransa’ya taşınır.

Rimitti 200'den fazla şarkı bestelemiştir. Paris'de 15 Mayıs 2006’da kalp krizinden ölür.

İlgili haberler
GÜNÜN PORTRESİ: Cezayirli Cemile

Ölümü kahkahalarla karşılayan kadındı o ve özgürlük savaşını verdiği ülkenin yöneten erkinin ütopyas...

GÜNÜN ŞARKISI: Jovana Jovanke

Balkan Halk Türküsü Jovana Jovanke’yi yorumlayan Paviza, balkanların ezgisini bizlere taşıyor...

GÜNÜN ŞARKISI: Helime

Kürt müziğinin önemli seslerinden Suna Alan, Kürt dilini müziğiyle yaşatarak türkülere farklı bir yo...