GÜNÜN DİKKATİ: Kadın istihdamının yüzde 4.5’i pandemi nedeniyle risk altında
McKinsey’in yayımladığı son analize göre, dünyayı etkisi altına alan salgın ile birlikte milyonlarca kişi işini kaybederken, bu durumdan en çok kadınlar olumsuz etkilendi.

Uluslararası danışmanlık şirketi McKinsey’in yayımladığı son analize göre, dünya genelinde kadın çalışanlar işlerini kaybetme konusunda erkeklere oranla 1.8 kat daha savunmasız. 

Kadınlar, küresel istihdamın yüzde 39’unu oluşturuyor ancak işten çıkarmaların çoğu kadınlara yönelik yapılıyor. Sadece ABD’de pandemi döneminde işini kaybedenlerin yüzde 54’ünü kadınlar oluşturdu. Hindistan’da iş gücünün yüzde 20’sini kadınlar oluştururken, işini kaybeden kadınların oranı yüzde 23 oldu.

KADINLAR DAHA RİSKLİ GRUPTA
McKinsey’in hesaplamalarına göre, koronavirüs salgınının etkilediği sektörlerde kadın çalışanların işleri erkek çalışanlara göre yüzde 19 daha riskli. Küresel olarak toplam kadın istihdamının yüzde 4.5’i pandemi nedeniyle risk altında. Erkek çalışanlarda ise bu oran yüzde 3.8’e çıkıyor.

Salgının en çok etkilediği konaklama ve yeme içme sektörünün yüzde 54’ünü kadınlar oluşturuyor. Perakende ve toptan satış sektöründe de kadın istihdam oranı yüzde 43. Sanat, eğlence ve kamu yönetimi gibi diğer sektörlerde ise kadın istihdamı yüzde 46’yı buluyor. Erkeklerin yoğun çalıştığı imalat sektörünün de krizden şiddetli etkilendiğinin ifade edildiği analizde, eğitim ve sağlık gibi kadın çalışan ağırlıklı sektörlerin ise nispeten daha az etkilendiği belirtildi.

BEDAVAYA ÇALIŞIYORLAR
Kayıt dışıyla birlikte, aile işlerinde para almadan çalışan kadınlar da büyük orana sahip. Çocuk veya yaşlı aile bireyine bakan, yemek, temizlik gibi işleri yapmak zorunda kalan ya da ailenin çiftçilik işlerini yapan kadınların oranı dünya genelinde yüzde 75’i buluyor.

Kaynak: Sözcü

İlgili haberler
GÜNÜN DİKKATİ: Pandemide 10 milyon kişi işsiz kald...

(DİSK-AR) ‘işsizlik ve istihdamın görümümü raporu’nu yayımladı. Ekonomik krizin salgınla birleştiği...

GÜNÜN DİKKATİ: DİSK-AR’a göre pandemi döneminde ge...

DİSK-AR Kovid-19 Döneminde Kadın İşgücünün Görünümü Raporu’na göre, işbaşında olmayan kadınların say...

‘İşten çıkarma yasağının kaldırılması kadın işçile...

DİSK-AR Araştırma Uzmanı Deniz Beyazbulut ile pandemi sürecindeki işsizlik tablosunu, kadın işsizliğ...