GÜNÜN DİKKATİ: ‘Haksız tahrik’ ve ‘iyi hal’ indirimi erkek şiddetini artırıyor
Bir yandan davalarda kadın cinayetlerine, cinsel saldırılara ceza indirimleri yağarken diğer yandan kadınlar indirimlere karşı sesini yükseltiyor: İndirimler erkek şiddetini artırıyor!

Mersin’de yaşayan öğretmen Kübra Aşkın’ın Davut D. tarafından katledilmesine tepki gösteren kadın avukatlar, “haksız tahrik” ve “iyi hal” indirimlerinin erkek şiddetini arttırdığına dikkat çekti.

Mersin Barosu Kadın Hakları Merkezi, 14 Şubat’ta boşandığı Davut D. İsimli erkek tarafından katledilen öğretmen Kübra Aşkın’a ilişkin basın açıklaması yaptı. Mersin Adliyesi önünde bir araya gelen kadın avukatlar adına kısa bir konuşma yapan Kadın Hakları Merkezi Başkanı Avukat Şirin Güner, kadınlara hukuki ve manevi destek sunmaya çalıştıklarını aktardı.

Şirin, kadınları katleden erkeklere verilen “haksız tahrik” ve “iyi hal” indirimlerinin erkek şiddetini arttırdığını vurguladı. Kadınların hiçbir alanda güvende olmadığını kaydeden Şirin, “Toplumsal eşitsizliğin erkek ve kadına yüklemiş olduğu roller, kadın cinayetlerinin artmasına neden olmakta, kadınları hedef göstermekte ve erkeklerin nesnesi haline getirmektedir” dedi.

Tüm kadınlar için adalet sağlanana kadar, hukuksal mücadelelerine devam edeceklerini vurgulayan Şirin, kadın katliamlarının takipçisi olacaklarını belirtti.

SADECE SON BİR AYIN BİRKAÇ ÖRNEĞİ...

Öte yandan son bir aya bakıldığında bile onlarca ‘iyi hal’ ve ‘haksız tahrik’ indirimleri alarak cezası azaltılan daha da fenası tahliye edilen istismar, şiddet, kadın cinayeti sanıkları oldu...

*Geçtiğimiz hafta Kocaeli Gebze’de çocuk istismarından yargılanan K.A. için iyi hal indirimi uygulandı. Kararda tutuklama da çıkmadı. Sanık tahliye edildi. Üstelik sanığın başka çocukları da istismar ettiği ancak ailelerin şikayetçi olmadığı için bunun yargıya yansımadığı iddia edildi.

*Yine Şubat ayında Kayseri’de 3 yıldır birlikte olduğu 43 yaşındaki kadını sokak ortasında av tüfeği ile öldüren 8 çocuk babası, evli 59 yaşındaki tutuklu sanığa ‘kasten adam öldürme’ suçundan önce müebbet hapis cezası verildi, sonra ‘Çok pişmanım’ diyen sanık, iyi hal indirimi ile 25 yıl hapse mahkum edildi.

*Kocaeli'nin Kartepe ilçesinde 2016 yılında 7 yaşında olan kız çocuğuna cinsel istismarda bulunduğu için yargılanan Hasan G. (31), yerel mahkeme tarafından verilen 10 yıl hapis cezası “cezasının geleceği etkisi üzerindeki olası etkileri” gerekçesiyle “iyi hal indirimi” uygulanarak 8 yıl 4 aya indirildi, sonra sanık tahliye edildi. Çocuk ise yaşadığı korkuyu günlüğüne yazdı.

*Bursa’da da 13 yaşındaki baldızı B.K.’ye cinsel istismarda bulunan ve tutuklu yargılanan Mutlu A. (33), iyi hal indirimi uygulanarak, 28 yıl 1 ay 15 gün hapis cezasına çarptırıldı.

*İstanbul’da da bir cinsel saldırı davasında yargılanan erkeğin cezası teşebbüs aşamasında kaldığı gerekçesiyle, “İyi hal” indirimi alarak ceza 12 yıldan 5 yıla düşürüldü. Sanık ardından tahliye edildi.

İlgili haberler
Nedir çektiğimiz 'iyi hal' ve 'haksız tahrik' indi...

Mahkeme, bir kadının giydiği taytı yine 'tahrik' kabul etti. Gelin, kadın cinayetlerini adeta teşvik...

11 kurşunla öldürülen Nurcan Arslan’ın katiline iy...

Nurcan Aslan’ı katleden Abdullah Melih Barış’a ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası veren mahkeme he...

Çocuk istismarına yine ‘iyi hal’ indirimi!

Çocuğa cinsel istismardan tutuklu olan sanığa mahkemenin ‘iyi hal’ indirimi vermesi tepki çekti. Çoc...