Çocuk istismarına yine ‘iyi hal’ indirimi!
Çocuğa cinsel istismardan tutuklu olan sanığa mahkemenin ‘iyi hal’ indirimi vermesi tepki çekti. Çocuklar için hazırlanan bir kitapta ise çocuğa yönelik cinsel istismar hikayeleştirildi.

Bursa’da, D.A., adlı çocuğa cinsel istismardan tutuklu yargılanan Burak T., 12 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Ceza, sanığın duruşmalardaki ‘iyi hali’ nedeniyle 10 yıla indirildi. D.A.'nın annesi G.A., ‘iyi hal’ indirimi uygulanmasına tepki göstererek “Bu suçun ‘iyi hali’ mi olur” diye konuştu.

Bursa'nın Mustafakemalpaşa ilçesinde D.A., adlı çocuğa cinsel istismar suçlamasıyla tutuklu yargılanan Burak T., 12 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Ceza, sanığın duruşmalardaki ‘iyi hali’ nedeniyle 10 yıla indirildi. D.A.'nın annesi G.A., ‘iyi hal’ indirimi uygulanmasına tepki göstererek “Bu suçun ‘iyi hali’ mi olur” diye konuştu.

Bursa 12'nci Ağır Ceza Mahkemesi'nde, 'çocuğun cinsel istismarı' ve 'kişiyi hürriyetinden yoksun kılma' suçlarından 32 yıla kadar hapis cezası istemiyle yargılanan Burak T., son kez hakim önüne çıktı. D.A.'nın gelmediği duruşmada annesi G.A., Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı vekili, sanık ve müşteki avukatları hazır bulundu.

Sanık avukatı Murat Taşdelen, müvekkilinin eylemini en fazla sarkıntılık boyutunda dikkate alınması gerektiğini savunarak 6 aydır tutuklu bulunan Burak T.’nin tahliyesini talep etti.

Mahkeme heyeti, Burak T.’ye, 'çocuğun cinsel istismarı' suçundan önce 12 yıl hapis cezası verdi. Ceza, sanığın duruşmalardaki ‘iyi hal’i dikkate alınarak 10 yıla düşürüldü. 'Kişiyi hürriyetinden yoksun kılma' suçundan ise sanığa ceza verilmedi.

ANNE: BU SUÇUN İYİ HALİ Mİ OLUR?
Duruşmanın ardından açıklama yapan anne G.A., Burak'ın, dayısının oğlu olduğunu ve evlerinde misafir ettiklerini söyleyerek, "Gece kızımın sesini duydum. Odasına girdiğimde çıplak halde bulunan Burak, elleriyle kızımın boğazını sıkıyordu. Yarım dakika ile kızımı kurtardım. Kızım olay nedeniyle psikolojik sorunlar yaşadı. Sanığa verilen ceza az. İyi hal indirimi yapılmasını da anlamadım. Bu suçun iyi hali mi olur?" diye konuştu. Adliye önünde açıklama yapan Saadet Öğretmen Çocuk İstismarı ile Mücadele Derneği Bursa Koordanitörü Ceylan Altay da çocuk istismarı olaylarına karşı tüm kurumların mücadele etmesi gerektiğini söyledi.

ÇOCUK KİTABINDA İSTİSMAR HİKAYESİ
Çocuk kitabı olarak yazılan 'Keloğlan Ak Ülke' kitabında 'Hızır' adında bir karakterin masal kahramanı kız çocuğuna cinsel istismarda bulunmasına yer verildi.
Duran Yılmaz imzasını taşıyan 'Keloğlan Ak Ülke' adlı çocuk kitabında “Hızır, baygın kızın üstüne, eğri büğrü dişlerini, çarpık suratını göstere göstere, şaşı gözleriyle baka baka yaklaştı. Baygın kızın ırzını lekeledi. Sonra oturdu, kızın baş ucuna. Onun ayılmasını bekledi. Kız ayılınca da: 'Bunu ağabeyine söylersen gebe kalırsın' diyerek birden yok oldu" dendi. Kitapta istismarı gerçekleştiren kişinin birdenbire belirmesi, birdenbire yok olması ve adının Hızır olması ayrıca dikkat çekti.

İlgili haberler
‘İstismar toplumsal sorundur’

Çocuk istismarı hormonlar veya biyolojik etkiler ile değil, devlet politikaları ve ataerkil zihniyet...

Bir çocuk istismarı davasının anatomisi

Türkiye Kadın Dernekleri Federasyonundan Canan Güllü’nün bir vaka deneyimi üzerinden anlattıklarıyla...

Çocuk istismarı davası 4 yıl mı sürecek?

İzmir’de bir baba 7 yaşındaki kızının üvey abisi tarafından istismara maruz kaldığını anlattı. Davan...