GÜNÜN DİKKATİ: Filmlerde erkekler yönetici kadınlar cinsel obje
56 film toplumsal cinsiyet rolleri üzerinden incelendi. Sonuç, sinema aracılığıyla da kadın ve erkeklerle ilgili klişe rol modellerin yaygınlaştırıldığı şeklinde oldu

Çocuk yardım örgütü Plan International, 'Öykünü Yeniden Yaz' adlı yeni Dünya Kız Çocukları Raporu'nda medyadaki klişelerin kız çocuğu ve kadınların yaşamlarını ve hedeflerini nasıl etkilediğini ortaya koydu.

Geena Davis Enstitüsü'yle birlikte 2018 yılında 20 ülkede çekilen, gişe rekoru kırmış 56 film toplumsal cinsiyet rolleri üzerinden incelendi. Sonuç, sinema aracılığıyla da kadın ve erkeklerle ilgili klişe rol modellerin yaygınlaştırıldığı şeklinde oldu. Fimlerin ezici çoğunluğunda erkekler yönetici pozisyonlarında ve başarılı gösterilirken, kadınlar zaman zaman çok güçlü kişiliğe sahip olarak yansıtılmalarına rağmen çoğunda cinsel obje olmaktan kurtulamadı.

Araştırmanın sonuçları şöyle:

-Kadın kahramanlar, erkek kahramanlardan dört kat fazla açık giysilerle gösterildi. Kadın kahramanların yüzde 30'u, erkek kahramanların yüzde 7'si böyle giysiler giydi.
-Kadınlar, erkeklere göre iki kat daha fazla yarı çıplak gösterildi. Erkek oyuncuların yüzde 8'i, kadın oyuncuların yüzde 15'i.böyleydi.
-Kadınlar, erkeklerden dört kat daha çıplak gösterildi. Tek kişilik sahnelerde kadın oyuncuların yüzde 2'si erkek oyuncuların yüzde 0,5'i bu durumdaydı.
-Kadınlar daha çok seks objesi olarak gösterildi: Filmlerin yüzde 15'inde, kameranın kadın vücutlarında yavaşça hareket ettiği sahneler vardı. Erkeklerin ise sadece yüzde 4'ünde.
-İncelenen filmlerde kadınlardan iki kat daha fazla erkek rolü vardı. Tüm rollerin sadece üçte biri kadındı.
-Filmlerdeki konuşma oranı kadınlarda yüzde 33', erkeklerde yüzde 67 olarak belirlendi. Erkekler kadınlardan iki kat daha fazla konuştu.
-Filmlerde erkekler daha sık yönetici, lider olarak gösterildi. ( Bu tür rollerin yüzde 42'si erkek, yüzde 27'si kadınlara verilmişti).
-2018'de çekilen dünyanın en çok satan 56 filminden hiçbirinin rejisörlüğünü bir kadın yapmadı
-Filmlerin sadece dörtte birinin yapımcısı kadındı.
-Sadece her onuncu filmin senaryosunu bir kadın yazdı.

Çeviri: Semra Çelik
Kaynak için tıklayın

İlgili haberler
GÜNÜN RAKAMI: Kadın yazarlar erkeklerden daha az k...

Kuzey Amerika’da 2002-2012 yılları arasında yayımlanmış iki milyondan fazla kitapla ilgili araştırma...

GÜNÜN İLKİ: İlk kadın sinemacı Alice Guy Blaché

‘Gençliğim, tecrübe eksikliğim, cinsiyetim; hepsi bana karşı işbirliği yaptılar’

GÜNÜN FİLMİ: Kız kardeşler

Çokça güzel bir film izleyesim var diyenlere öneri: Şu anda sinemalarda gösterimde olan Kız Kardeşle...


Sıradaki haber
Leyla