GÜNÜN DAYANIŞMASI: Tacizci Veri Tabanı
Twitter'da Taciz Veri Bankası adlı hesap, sosyal medya tacizcilerini ifşa yöntemiyle caydırmayı amaçlıyor. Kurucusu bunun “sosyal medyada tacize uğrayan tüm kadınların ortak hesabı” olduğunu söylüyor.

Sosyal medya tacizcilerini tek hesap altında teşhir eden ve kadınlar için tacizin olmaıdğı bir sosyal medyayı hedefleyen “Tacizci Veri Tabanı” adlı bir Twitter hesabı açıldı.
Dijital şiddete, tacize maruz kalan kadınlar, taciz içeren diyalogun ekran görüntüsünü @tacizciarsivi hesabına DM (Direct Message, Doğrudan Mesaj) olarak gönderiyor, hesapta bu profili ve tacizciyi yayınlayarak ifşa ediyor... 
Hesap açılalı bir hafta olmadı ama şimdiden 78 tacizcinin hesapları teşhir edildi. Bianet’ten Çiçek Tahaoğlu’nun haberine göre hesabı bir kadın yönetiyor, iki kadın da hukuki konularda destek sunuyor bu hesaba ve kadınlara. Taciz Veri Bankası’nın “sosyal medyada tacize uğrayan tüm kadınların ortak hesabı” olduğunu söylüyorlar: “Amacımız; yaşı daha küçük olan, deneyimsiz olan kadın arkadaşlarımıza tacize uğradıklarında yalnız olmadıklarını hissettirmek. Taciz konusunda maalesef deneyimli olanlarımızla da fikir alışverişinde bulunarak yeni savunma yöntemleri geliştirmek…”
Taciz Veri Bankası’nı kuran kadın tacizcilerin taciz ettiklerini anlamadığını ama korktuklarına dikkat çekiyor. Ayrıca bu hesabı açan kadın patronunun çocuk istismarcısı olduğunu öğrendikten sonra ifşa etmiş patronunu. Patronu tutuklandıktan sonra işsiz kalmış. Artık evden çalışıyor. İşinden geri kalan zamanlarda da erkeklere tacizin ne olduğunu anlatmaya çalışıyor ve tacizci erkeklerin hesaplarını teşhir ediyor.
Hesap, tacizcileri caydırmayı amaçlıyor. Şimdiye kadar ifşa edilen hesapların çoğu ya gizli hesaba dönüştürülmüş ya kapanmış.

İlgili haberler
Şiddete uğradığınızda neler yapabilirsiniz?

Şiddete uğrama ihtimaliniz varsa ya da şiddet dolu hayatınızı değiştirmek istersiniz ihtiyacınız ola...

Çağımızın şiddeti: Dijital şiddet

Teknolojik araçlar kadını küçük düşürmek, cezalandırmak, denetlemek için kullanılıyorsa bu dijital ş...

Tacize, tecavüze karşı bir imza da sen ver!

Yaşadığımız taciz ve tecavüz olayları ne ilk ne sondu. Bunu biliyorduk. Yetkililerin ise bunun karşı...